| Packaging Details | Wooden cases, cartons |
| Delivery Time | 15 |
| Payment Terms | Negotiate |
| Supply Ability | 300 units per month |
| Waterproof | Yes |
| Dimensions | 190 X 80 X 60 Mm |
| Field of View | 20° X 16° |
| Weight | 3kg |
| Operating Temperature | –20°C To +50°C |
| Storage Temperature | –40°C To +60°C |
| Frame Rate | 50 Hz |
| Lens | F1.2, 50mm |
| Interface | Video output micro USB |
| Accuracy | ≥ 98% |
| Style | Handheld |
| Usage | Bird Watching Hiking Camping |
| Focal Lens | 15mm |
| Pixel Size | 12μm |
| Netd | ≤20mk |
| Application | Fire Fighting / Outdoor |
| Kind | Thermal Imaging Monocular Handheld |
| Water Resistance | IP67 rated |
| Product Size | 187.3x68x68.2mm |
| Resolution | 384x288 pixels |
| Detector Type | 400×300@17μm |
| Model | KRY802X thermal imaging monocular |
| Brand Name | Hope-Wish |
| Model Number | HP-DM2011 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE,FCC |
View Detail Information
Explore similar products
20mm Lens Long Range Thermal Imaging Monocular Dynamic Range With USB SD Card
Surveillance Long Distance Handheld Thermal Imaging Camera Monocular
Thermal Imaging Handheld Monocular 60mK Night Vision Monocular Camera
Thermal Imaging Monocular Night Shooting IP66 Waterproof Hunting Fishing
Product Specification
| Packaging Details | Wooden cases, cartons | Delivery Time | 15 |
| Payment Terms | Negotiate | Supply Ability | 300 units per month |
| Waterproof | Yes | Dimensions | 190 X 80 X 60 Mm |
| Field of View | 20° X 16° | Weight | 3kg |
| Operating Temperature | –20°C To +50°C | Storage Temperature | –40°C To +60°C |
| Frame Rate | 50 Hz | Lens | F1.2, 50mm |
| Interface | Video output micro USB | Accuracy | ≥ 98% |
| Style | Handheld | Usage | Bird Watching Hiking Camping |
| Focal Lens | 15mm | Pixel Size | 12μm |
| Netd | ≤20mk | Application | Fire Fighting / Outdoor |
| Kind | Thermal Imaging Monocular Handheld | Water Resistance | IP67 rated |
| Product Size | 187.3x68x68.2mm | Resolution | 384x288 pixels |
| Detector Type | 400×300@17μm | Model | KRY802X thermal imaging monocular |
| Brand Name | Hope-Wish | Model Number | HP-DM2011 |
| Place of Origin | China | Certification | CE,FCC |
| High Light | 3kg night vision scope ,night vision scope 50Hz frame rate ,thermal monocular for nighttime observation | ||
HP-DM2011 is a very popular -grade multifunctional individual night vision device in the market. It can be worn on the head or helmet, can be mounted on a weapon for hunting or shooting, and can also be used with a camera or video camera for shooting night scenes.
The Thermal Imaging Monocular is an advanced optical device designed to provide exceptional night vision capabilities, making it an indispensable tool for outdoor enthusiasts, security personnel, and professionals who require reliable thermal imaging in low-light or no-light conditions. Equipped with a high-performance 50 Hz frame rate, this monocular ensures smooth and real-time thermal imaging, allowing users to quickly detect and interpret thermal signatures with remarkable clarity and precision.
| Model | HP-DM2011 |
| IIT | GEN2 |
| Eye protection mask | YES |
| Anti-strong light automatically | YES |
| Helmet holder | reversible and demountable easily |
| Magnification | 1x |
| Detective distance(M) | 200~250 |
| Recognition distance(M) | 150~200 |
| FOV(deg) | 40° |
| Objective lens adjustment | 0.25~~∞ |
| Diopter adjustment | ±5 |
| Eye relif diameter | 15mm |
| Eye relif distance | 15mm |
| Eyes distance range | 57~73mm |
| Battery type | 1.5V(CR123) lithium cells(2) |
| Power supply | 3V |
| Continuous working time | 40hours with the IR on,80hors with the IR off |
| Dimensions | 145*125*65mm |
| Net weight | 490g |
| Operating temperature range | -40℃~~~+40℃ |
| Using life | 10000hours |
Hope Wish Photoelectronics Technology Co., Ltd. was established in Jinan high tech Zone and has a core R&D team for laser imaging, infrared thermal imaging detection and tracking technology research and product. Hope-Wish focuses on the research and development of night vision and multispectral imaging technology, by using a variety of image analysis and processing technology based on artificial intelligence to provide users with comprehensive optoelectronic system solutions in long-distance, high-definition, intelligent, multi-purpose, all-weather and complex environments.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2001
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hope-Wish is a professional security camera provider integrating R&D, manufacture, sales and after sales services. Headquartered in Beijing, China, Hope-Wish now has offices dotted in major cities in China like Shanghai, Shenzhen, Chengdu and Shenyang. The company holds about 100 patents and ove... Hope-Wish is a professional security camera provider integrating R&D, manufacture, sales and after sales services. Headquartered in Beijing, China, Hope-Wish now has offices dotted in major cities in China like Shanghai, Shenzhen, Chengdu and Shenyang. The company holds about 100 patents and ove...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!