| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10000 Roll/Month |
| Delivery Time | 3-8 Work Days |
| Packaging Details | 1 Roll/Carton |
| Glue | High quality PSA |
| Reflective Structure | Micro Prismatic |
| Performance Life | 10 years |
| Specification | 48 in*50 yd;1.22*45.7m |
| Operating Temperature | 18-28°C |
| Length | 45.72m (150ft) |
| Pattern | Customizable |
| Self Adhesive | Yes |
| Feature | Printable |
| Main Applications | Highway road Sign, Traffic Signs |
| Brand Name | LU |
| Model Number | LZT9300 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Permanent White Acrylic Outdoor Reflective Vinyl Printable PSA Adhesive
Radium Micro Prismatic Reflective Sheeting High Visibility
Acrylic High Intensity Prismatic Reflective Sheeting Vinyl For Traffic Safety
Type IV Plastic Adhesive Sheet High Intensity Prismatic Reflective Sheeting ODM
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 10000 Roll/Month |
| Delivery Time | 3-8 Work Days | Packaging Details | 1 Roll/Carton |
| Glue | High quality PSA | Reflective Structure | Micro Prismatic |
| Performance Life | 10 years | Specification | 48 in*50 yd;1.22*45.7m |
| Operating Temperature | 18-28°C | Length | 45.72m (150ft) |
| Pattern | Customizable | Self Adhesive | Yes |
| Feature | Printable | Main Applications | Highway road Sign, Traffic Signs |
| Brand Name | LU | Model Number | LZT9300 |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | prismatic reflective sheeting for traffic signs ,high intensity reflective sheeting ,9300 prismatic reflective sheeting | ||
Details
| Product | High Intensity Prismatic Reflective Sheeting |
| Service Life | 10 Years |
| Type of Adhesive | Pressure-sensitive Adhesive (PSA) |
| Backing | Release Liner |
| Reflective Technology | Micro Prismatic |
Features:
Renowned for its excellent weather resistance, this High Intensity Prismatic Reflective Sheeting is designed to withstand the elements while maintaining reflective properties for up to 10 years.Micro Prismatic
Equipped with an aggressive pressure-sensitive adhesive (PSA), the High Intensity Prismatic Reflective Sheeting guarantees strong adhesion to a wide variety of surfaces, even in challenging conditions.
The sheeting is available in a convenient width of 1.22 meters (4 feet), making it suitable for a diverse range of signage projects.
The 9300 High Intensity Prismatic Reflective Sheeting features a reliable release liner, facilitating easy handling and installation, ensuring a smooth application process.
Renowned for its excellent weather resistance, this High Intensity Prismatic Reflective Sheeting is designed to withstand the elements while maintaining reflective properties for up to 10 years.
![]()
![]()
Applications:
Ideal for highway traffic signs and conspicuity markings, the 9300 High Intensity Prismatic Reflective Sheeting significantly improves visibility, ensuring important information is easily seen during both day and night.
![]()
About Us:
Anhui Lu Zheng Tong New Material Technology Co., Ltd. is a leading manufacturer of reflective materials., Choose LZT5100 Series Engineer Grade Reflective Sheeting for a dependable and economical solution that enhances visibility and communication.
Delivery Time: Efficient and timely delivery options are available, with 20 rolls shipped in just 3 days, 200 rolls in 7 days, and 2000 rolls in 12 days, ensuring you have the materials when you need them.
Available Payment Terms: Flexible payment options include L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, and MoneyGram, providing convenience for all customers.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1998
Total Annual:
1000-1200
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 1998, Anhui Lu Zheng Tong New Material Technology Co., Ltd. has been specializing in R&D, production, sales and service of a complete range of reflective materials and related safety products. LU brand products mainly include reflective sheeting, vehicle reflective tapes, marine SOLAS re... Since 1998, Anhui Lu Zheng Tong New Material Technology Co., Ltd. has been specializing in R&D, production, sales and service of a complete range of reflective materials and related safety products. LU brand products mainly include reflective sheeting, vehicle reflective tapes, marine SOLAS re...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!