| Packaging Details | Different packaging methods are adopted according to different modes of transport. |
| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T |
| X-axis Travel (Left/Right) | 4500mm |
| Y-axis Travel (Front/Back) | 600mm |
| Z-axis Travel (Up/Down) | 700mm |
| Worktable Size (L*W) | 4500*600mm |
| Maximum Table Load | 3000kg/m² |
| T-slot Width | 18mm |
| Spindle Type | Belt/Direct Drive |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Guss |
View Detail Information
Explore similar products
KBC-6500MTD 4 Axis Double Head Aluminium Profile Machining Center with 4500mm X
CNC Aluminium Profile Machining Center KBC 6500MT for Automated Aluminium
KBC-6500MTD 4 Axis Double Head Aluminium Profile Machining Center with 4500mm X
Precision Aluminium Profile Machining Center Designed to Enhance Productivity in
Product Specification
| Packaging Details | Different packaging methods are adopted according to different modes of transport. | Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T |
| X-axis Travel (Left/Right) | 4500mm | Y-axis Travel (Front/Back) | 600mm |
| Z-axis Travel (Up/Down) | 700mm | Worktable Size (L*W) | 4500*600mm |
| Maximum Table Load | 3000kg/m² | T-slot Width | 18mm |
| Spindle Type | Belt/Direct Drive | Place of Origin | China |
| Brand Name | Guss | ||
| High Light | Double Head Aluminium Profile Machining Center ,3 Axis Aluminium Profile Machining Center ,3 Axis aluminium profile cnc machine | ||
KBE-4500MD/ED 3 Axis Double Head Profile Machining Center
| Item | Unit | KBE-4500MD/ED | |
|---|---|---|---|
| 3-Axis Effective Travel | X-axis Travel (Left/Right) | mm | Max single-axis stroke: 3434 Min dual-axis distance: 1118 |
| Y-axis Travel (Front/Back) | mm | 600 | |
| Z-axis Travel (Up/Down) | mm | 700 | |
| Distance from Spindle Nose to Table Surface | mm | 150-850 | |
| Worktable | Worktable Size (L×W) | mm | 4500×600 |
| Maximum Table Load | kg/m² | 2000 | |
| T-slot Width | mm | 18 | |
| Mechanical Spindle & Electric Spindle | Spindle Type | rpm | Direct-Connection/Direct-Drive Motor |
| Maximum Speed | rpm | 12000/20000 | |
| Spindle Diameter | mm | 150 | |
| Tool Holder Specification | # | BT40/HSK-A63 | |
| Feed System | Max Rapid Traverse (X/Y/Z) | m/min | Rack 60/30/30 |
| Cutting Feed Rate | m/min | 1~15 | |
| Mechanical Accuracy | X-axis Positioning Accuracy | mm | 0.05/Full Stroke |
| Y/Z-axis Positioning Accuracy | mm | 0.02/Full Stroke | |
| Repeat Positioning Accuracy (X/Y/Z) | mm | X:±0.01/500; Y/Z:±0.01/300 | |
| Tool Magazine Configuration Specifications | Tool Magazine Type | # | Disc Type |
| Number of Tools | T | 24 | |
| Lubrication System | Automatic Grease Lubrication System | set | 1 |
| Cooling System | Cutting Fluid Cooling | set | 1 |
| Chip Removal Device | Chain Plate Chip Conveyor | set | 1 |
| Others | Machine Dimensions (L×W×H) | mm | 8110*3220*3100 |
| Machine Weight | t | Approx. 15 | |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2022
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has a wide range of products, high-speed vertical machining centers, horizontal machining centers, gantry machining centers, automatic production line, New energy and other products are exported to domestic and overseas, deeply serving the mitary industry, 5G communication, aerospace, r... The company has a wide range of products, high-speed vertical machining centers, horizontal machining centers, gantry machining centers, automatic production line, New energy and other products are exported to domestic and overseas, deeply serving the mitary industry, 5G communication, aerospace, r...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!