| Model Number | KBE-4500MTD |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Precision Aluminium Profile Machining Center Designed to Enhance Productivity in
KBE-6500MTD 4 Axis Double Head Aluminium Profile Machining Center
KBE-2500MT/ET 4 Axis Aluminium Profile Machining Centers high speed
Product Specification
| X-axis Travel (Left/Right) | 4500mm | Y-axis Travel (Front/Back) | 600mm |
| Z-axis Travel (Up/Down) | 700mm | Worktable Size (L*W) | 4500*600mm |
| Maximum Table Load | 3000kg/m² | T-slot Width | 18mm |
| Spindle Type | Belt/Direct Drive | Brand Name | Guss |
| Model Number | KBE-4500MTD | Place of Origin | China |
KBE-4500MTD 4 Axis Double Head Profile Machining Center
| Item | Unit | KBE-4500MTD/ETD | |
| Y-axis Travel (Front/Back) | mm | 600 | |
| Z-axis Travel (Up/Down) | mm | 700 | |
| Distance from Spindle Nose to Table Surface | mm | 150-850 | |
| Worktable | Worktable Size (L×W) | mm | 4500×600 |
| Maximum Table Load | kg/m² | 2000 | |
| T-slot Width | mm | 18 | |
| Maximum Speed | rpm | 12000/20000 | |
| Spindle Diameter | mm | 150 | |
| Tool Holder Specification | # | BT40/HSK-A63 | |
| Left/Right Tilt Head | A-axis Max Tilt Angle | ° | ±45°/±90° |
| Positioning Accuracy | # | 20" | |
| Repeat Positioning Accuracy | # | 10" | |