| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | 7~35 working days |
| Packaging Details | Bubble and Carton or Customization |
| Material | Aluminum |
| Weight | 0.1-10 kg |
| Key Word | CNC Machining |
| Drawing | STEP,IGES,SolidWorks, PRT, AutoCad,PDF... |
| Feature | Durable And High Precision |
| Tolerance | +/-0.001~0.005mm |
| Package | Pallet,Carton,Standard Package |
| Process | stamping,Welding,Punching,Welding Cutting,Punching Stamping,Drawing Etc |
| Surface treatment | Anodizing, Plating, Polishing, Anodize, Oxide, Laser, Engrave, Painting... |
| Highlight | ISO9001 Certified CNC Milling Parts,100% Inspection CNC Machined Parts |
| Material Available | Aluminum/steel/Brass(Copper)/Stainless Steel/Acetal/ABS/PVDF/PVC/Titanium |
| Brand Name | IMission |
| Model Number | ODM and OEM |
| Certification | ISO9001:2015 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ISO 9001:2015 Certified Precision CNC Sapre Parts with ±0.002~0.005mm Tolerance
Black Oxidation Surface Finish CNC Spare Parts with ±0.002~0.005mm Tolerance and
ISO9001:2015 Certified CNC Spare Parts with Black Oxidation and ±0.002~0.005mm
Precision CNC Spare Parts for Aerospace Hydraulic Fittings with ±0.002~0.005mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 10000pcs per month |
| Delivery Time | 7~35 working days | Packaging Details | Bubble and Carton or Customization |
| Material | Aluminum | Weight | 0.1-10 kg |
| Key Word | CNC Machining | Drawing | STEP,IGES,SolidWorks, PRT, AutoCad,PDF... |
| Feature | Durable And High Precision | Tolerance | +/-0.001~0.005mm |
| Package | Pallet,Carton,Standard Package | Process | stamping,Welding,Punching,Welding Cutting,Punching Stamping,Drawing Etc |
| Surface treatment | Anodizing, Plating, Polishing, Anodize, Oxide, Laser, Engrave, Painting... | Highlight | ISO9001 Certified CNC Milling Parts,100% Inspection CNC Machined Parts |
| Material Available | Aluminum/steel/Brass(Copper)/Stainless Steel/Acetal/ABS/PVDF/PVC/Titanium | Brand Name | IMission |
| Model Number | ODM and OEM | Certification | ISO9001:2015 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Medical Grade CNC Machining Parts ,Automotive Grade CNC Spare Parts ,Industrial Grade Precision CNC Components | ||
| Product Name | CNC Machining |
|---|---|
| Material Available | Aluminum |
| Surface Treatment | Black Oxidation |
| Processing | CNC |
| Tolerance | ±0.002~0.005mm |
| Drawing Accepted | IGES (igs), STEP (stp), SolidWorks (sodprt), PRT, AutoCAD |
| Inspection | CMM, Projector, Height Gauge, etc. |
| Lead Time | 7-35 working days |
| Quality Assurance | ISO9001:2015, SGS, RoHs |
| Payment Term | MoneyGram, Western Union, T/T, D/P, D/A |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-9k2m4p { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; max-width: 960px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-9k2m4p .gtr-se... .gtr-container-9k2m4p { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; max-width: 960px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-9k2m4p .gtr-se...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!