| keyword | Mellanox DAC Cable |
| Brand Name | Mellanox |
| Model Number | MCP1600-E003E26 |
View Detail Information
Explore similar products
100GbE QSFP LSZH Mellanox AOC Ethernet Cable MFA1A00-C015 15m
Mellanox DAC Cable IB EDR length 5m MCP1600-E005E26 high speed 100Gb/S QSFP28
EDR Mellanox 100g QSFP28 DAC Cable MCP1600-E002E30 IB 100Gb/s 2m
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | Supply by project/batch |
| Delivery Time | Based on inventory | Packaging Details | outer box |
| Availability | stock | Warranty | 1 Year |
| condition | new and original | Technology | InfiniBand |
| type | mellanox AOC cable | Cable Length | 3 meters |
| Brand Name | Mellanox | Model Number | MCP1600-E003E26 |
This DAC cable is engineered to meet industry-leading standards for performance and interoperability. It is fully compliant with SFF-8685 for the QSFP28 form factor and SFF-8636 for management. The design ensures compatibility with 100Gb/s InfiniBand EDR and 100GbE Ethernet protocols. The inherent electrical characteristics, including controlled 100Ω differential impedance, minimize signal reflections and ensure data integrity over the specified 3-meter length. This makes the MCP1600-E003E26 a plug-and-play network card accessory that simplifies high-speed deployment.
Primary Specifications for MCP1600-E003E26:
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model / Alias | MCP1600-E003E26 (mq9700) |
| Interface / Form Factor | QSFP28 to QSFP28 |
| Data Rate | 100 Gb/s (4x25 Gb/s) |
| Cable Type | Passive Direct Attach Copper (DAC) |
| Length | 3 meters |
| Wire Gauge (AWG) | 26 AWG |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Power Consumption | < 0.1 W |