| Payment Terms | Western Union,T/T,L/C,MoneyGram |
| Supply Ability | 1000000 Units/year |
| Delivery Time | 15-30 work days |
| Packaging Details | Standard export package, or can be customized |
| Phase Inductance | 9(±10%)Ohm/20C |
| No. of phases | 2 phases |
| Maximum thrust | 10N |
| Step angle | 18 degrees |
| Rated voltage | 5V DC |
| Lead | 0.5mm 1.0mm |
| Screw diameter | 15mm |
| Brand Name | VIC-TECH |
| Model Number | VSM15-TBD |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Miniature 15mm diameter linear motor with fixed shaft stroke of 13mm
Mini 10mm diameter linear stepper motor 2-phase 4-wire fixed axis micro linear
High Thrust 18mm Stroke Linear stepper Motor 7.5 Degree Step Angle 20mm Diameter
Stroke 13mm Fixed Shaft 25mm Linear Stepper Motor PM Stepper Motor
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T,L/C,MoneyGram | Supply Ability | 1000000 Units/year |
| Delivery Time | 15-30 work days | Packaging Details | Standard export package, or can be customized |
| Phase Inductance | 9(±10%)Ohm/20C | No. of phases | 2 phases |
| Maximum thrust | 10N | Step angle | 18 degrees |
| Rated voltage | 5V DC | Lead | 0.5mm 1.0mm |
| Screw diameter | 15mm | Brand Name | VIC-TECH |
| Model Number | VSM15-TBD | Certification | RoHS |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Self-Locking Linear Stepper Motor ,0.025mm Step Size Stepper Motor ,13mm Stroke Linear Actuator Motor | ||
18° Step Angle, 5V Voltage, High Thrust, 15mm Diameter, Self-Locking Linear Stepper Motor
This 15mm diameter linear stepper motor is designed for high-precision linear motion.
The stroke is approximately 13mm.
This is a standard two-phase, bipolar, four-wire stepper motor.
Customers can drive this motor using a standard stepper motor driver.
The screw lead is 0.5mm, and the step size is 0.025mm, meaning the motor travels 0.025mm per step. This is crucial for high-precision control.
If you require customized parameters such as coil resistance, cable length, etc., please feel free to contact us.
![]()
![]()
![]()
* Medical Equipment
* High-Precision Valves
* Linear Robot Control
* Precision Calibration
* Other Precision Positioning Motion
| Motor diameter | 15mm |
| Rated voltage | 5 V |
| No. of phases | 2 Phases |
| Phase Current | 160 mA |
| Phase resistance | 33 ohm |
| Screw lead | 0.5mm |
| Step travel | 0.025mm |
| Step angle | 18 ° |
| Screw length | 46 |
High quality and the best price.
Fast deliver,storage company and rich inventory
Near Shanghai port, the traffic is very convenient.
Product Detail Presentation
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
20~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
CHANGZHOU VIC-TECH MOTOR TECHOLOGY CO., LTD Changzhou Vic-Tech Motor Techology Co., Ltd has been specializing in producing micro motors and accessories since 2011.Our main products:Micro stepper motor,geared motor,underwater thruster and motor drivers and controllers. We have a R &... CHANGZHOU VIC-TECH MOTOR TECHOLOGY CO., LTD Changzhou Vic-Tech Motor Techology Co., Ltd has been specializing in producing micro motors and accessories since 2011.Our main products:Micro stepper motor,geared motor,underwater thruster and motor drivers and controllers. We have a R &...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!