| Phase | 4, 4 |
| Torque | 100gf*cm |
| Type | Permanent Magnet |
| Current / Phase | 0.18A |
| Nema Frame Size | 35mm |
| Voltage | 12 V DC, 8 V |
| Warranty | Other |
| Lead Wires | 6 wires |
| Step Angle | 7.5 ° |
| Resistance | 16 Ω |
| Model Number | SM35-048-372 |
| Brand Name | Vic-tech |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Certification | RoHS |
View Detail Information
Explore similar products
5 V Weight 4 g 18 degree Step Angle Customized Industrial Micro Stepper Motor
Camera Lenses 8mm Micro Stepper Motor 2 Phase Pm Stepper Motor With Copper Gear
High Precision Small Permanent Magnet Micro Stepper Motor 300 MA / Phase
Micro Stepper Motor OEM / ODM Available
Product Specification
| Phase | 4, 4 | Torque | 100gf*cm |
| Type | Permanent Magnet | Current / Phase | 0.18A |
| Nema Frame Size | 35mm | Voltage | 12 V DC, 8 V |
| Warranty | Other | Lead Wires | 6 wires |
| Step Angle | 7.5 ° | Resistance | 16 Ω |
| Model Number | SM35-048-372 | Brand Name | Vic-tech |
| Place of Origin | Jiangsu, China | Certification | RoHS |
| High Light | 4 phase 6 wire stepper motor ,7.5 degree high torque stepper motor ,35mm micro stepper motor | ||
![]()
SM35-048-372 micro stepper motor awhich can be customized according to customer needs.
Suitable for printers, scanners, monitors, etc.
Motor basic step angle is 7.5 degrees, that is, 48 steps per turn, plus the deceleration box deceleration effect, the final motor rotation angle resolution can reach 0.05~6 degrees, can be used in many requirements.
Precise control of the rotating position of the field.
Given the proper driving frequency of the stepper motor can reach the determination of the speed and torque.
![]()
Mechanical Dimension:MM
![]()
Technical Features
This product gear box uses the most advanced equipment in the international processing related parts, so the high precision, high efficiency, low noise, and the use of reasonable and reliable process, make the product has better reliability.
The power input part and standard stepper motor can be used as probe structure, FPC, FFC, PCB cable and other forms.
Part of the output of the motor can be used in a variety of output structure, such as the circular axis, D axis, and the wire rod!
| PRODUCT NAME | 35mm PM stepper motor |
| MODEL | SM35-048-372 |
| VOLATGE | 8 V |
| RESISTANCE | 16 Ω±7%/PHASE |
| CURRENT | 0.5 A/PHASE |
| STARTING FREQUENCY | 420 PPS min. (AT 8V DC) |
| RESPONCE FREQUENCY | 900 PPS min. (AT 8V DC) |
| HOLDING TORQUE | 450 gf.cm |
| INSULATION RESISTENCE | 600 VAC |
| CUSTOMIZED | AVAILABLE |
![]()
SHAFT TYPES:
Out shaft standard as follows,also can customerized due to the user drawings
welcome to contact customer service for more types
![]()
TYPE of FIXTURE COVER:
The regular models are shown in the figure, and the special sizes can be customized.
![]()
TYPE of WIRE CONNECT:
Motor input method with Pin type
, FPC, PCB, Lead wire etc. These can be customized according to customer needs.
![]()
![]()
Changzhou Vic-Tech Motor Techology Ltd. is a professional manufacturers and scientific research institution, dedicated in brushless motor development, motor application overall solutions, and motor processing and manufacturing. Our company is located in ‘City of Chinese Micro Motor’ Changzhou, Jiangsu Province. With beautiful scenery and convenient traffic, only 1 km away from expressway, 2 km away from railway station, 15 km away from airport. Changzhou is between two cosmopolises, Shanghai and Nanjing, only 100km away from both cities. Convenient logistics and timely information provide conditions for our high efficient and satisfying service. Our company has experience of researching and developing motor over sereval decades, and we have our own developing team with experienced professional engineers and electric experts. With capacity to design new products, provide ralted solutions based on customers’ specific requirements (including mechanical structure, drive control, motor parameters etc.) At the same time, we have 4 manufacturer in Shenzhen, Changzhou and Dongguan to produce stepper motors, permanent-magnet motors, micro motors, and DC motors, and all of them have passed ISO9001:2008 international quality system authentication. We have enough capability for your big orders.![]()
![]()
1. How about the quality of products in your company?
We have high and best quality products and our products get some good feedbacks from clients over the world. Once you got our peoducts with some questions under guarantee, we will provide helps at first time. at the usual time we keep our records about products complaints as low as 1%.
2. Are you a manufacturer?
Yes, we are a manufacturer, not agent. We have own factory, which is located changzhou, CHINA. We have a leading power in producing and exporting galvanized steel pipe etc. I promise that we are what you are looking for. and Welcome you to contact us !![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Trading Company
Year Established:
2011
Total Annual:
5000000-6000000
Employee Number:
20~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
CHANGZHOU VIC-TECH MOTOR TECHOLOGY CO., LTD Changzhou Vic-Tech Motor Techology Co., Ltd has been specializing in producing micro motors and accessories since 2011.Our main products:Micro stepper motor,geared motor,underwater thruster and motor drivers and controllers. We have a R &... CHANGZHOU VIC-TECH MOTOR TECHOLOGY CO., LTD Changzhou Vic-Tech Motor Techology Co., Ltd has been specializing in producing micro motors and accessories since 2011.Our main products:Micro stepper motor,geared motor,underwater thruster and motor drivers and controllers. We have a R &...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!