| Pressure | 15000PSI |
| Application | Oilfield Drilling |
| Brand Name | FORUS |
| Model Number | 21 1/4" |
| Certification | API |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
One Way Two Way Back Pressure Valve TWCV BPV 2" To 6-1/16"
FH35-70 API 16A Spherical BOP Rubber Core 7-1/16" To 20 -3/4"
15000 Psi API 6A 2" 1502 High Pressure FMC Plug Valve
API 2" Fig 1502 Blowout Preventer Equipment FMC High Pressure Plug Valves
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 5 sets per month |
| Delivery Time | 30 days | Packaging Details | Wooden Box |
| Product Name | ‘U' type Ram type BOP | Size | 21 1/4" |
| Pressure | 15000PSI | Application | Oilfield Drilling |
| Brand Name | FORUS | Model Number | 21 1/4" |
| Certification | API | Place of Origin | China |
Blowout Preventer Equipment 'U' Ram Blowout Preventers BOP Bore 21 1/4" 15000psi
BOP Detailed introduction
‘U’ type Ram Blowout preventers
BOP ‘U’ type Ram BOP features:
-Bore size range: 7 1/16” - 21 1/4”
-Working Pressure: 2000psi - 15000psi