China CloudEngine S6330-H48X6C Enterprise Switch 48*10GE SFP+ ports
  1. China CloudEngine S6330-H48X6C Enterprise Switch 48*10GE SFP+ ports
  2. China CloudEngine S6330-H48X6C Enterprise Switch 48*10GE SFP+ ports
  3. China CloudEngine S6330-H48X6C Enterprise Switch 48*10GE SFP+ ports
CloudEngine S6330-H48X6C Enterprise Switch 48*10GE SFP+ ports
  1. MOQ: 1 unit
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 1000 units
Delivery Time 7 work days
Packaging Details Original brand carton
Product Name Enterprise Switch
Description 48*10GE SFP+ ports, 6*40GE/100GE QSFP28 ports
Power supply :Supports dual 600W AC power modules
Switching capacity 1.2 Tbit/s
Memory 4 GB
Console port RJ45
Brand Name Huawei
Model Number S6330-H48X6C
Certification CQC
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 1000 units
Delivery Time 7 work days Packaging Details Original brand carton
Product Name Enterprise Switch Description 48*10GE SFP+ ports, 6*40GE/100GE QSFP28 ports
Power supply :Supports dual 600W AC power modules Switching capacity 1.2 Tbit/s
Memory 4 GB Console port RJ45
Brand Name Huawei Model Number S6330-H48X6C
Certification CQC Place of Origin China
High Light enterprise switch 48*10ge48*10ge qsfp switch10ge qsfp switch
Description
Core parameters
Port configuration: 48×10GE (SFP+), 6×100GE (QSFP28)
Switching capacity: 1.2 Tbit/s
Power supply: Supports dual 600W AC power modules (separate configuration required)
Fans: Four independent and detachable fans, supporting front and rear air duct designs
Voltage range: AC 100-240V (50/60Hz), maximum supported 90-290V (45-65Hz)
Functional features
Supports the IEEE 802.1d standard and has the functions of MAC address learning, aging and filtering
Supports 4K VLAN, Guest VLAN, Voice VLAN and GVRP protocol
Support VLAN allocation based on MAC addresses
Applicable scenarios
Pictures
Specification
Chassis material
Metal
Height[mm]
43.6 mm
Depth[mm]
420.0 mm
Wide[mm]
442.0 mm
Chassis height[U]
1
Weight with packaging[kg(lb)]
Weight without packaging[kg(lb)]
Maximum power consumption[W]
High temperature 45°C (113°F), 100% traffic, and dual power modules: 207 W
High temperature 45°C (113°F), 100% traffic, long-distance optical module, 100% fan speed, and dual power modules: 291 W
Typical power consumption[W]
165
Heat dissipation mode
Air cooling for heat dissipation, intelligent fan speed adjustment
Maximum heat dissipation[BTU/hour]
High temperature 45°C (113°F), 100% traffic, and dual power modules: 706.30
Typical heat dissipation[BTU/hour]
563
Power supply mode
Pluggable power supply
Input voltage range[V]
- AC input: 90–290 V AC; 45–65 Hz
- High-voltage DC input: 190 V DC to 290 V DC
- DC input: -38.4 V DC to -72 V DC
Rated input voltage[V]
- AC input: 100 V AC to 240 V AC; 50/60 Hz
- High-voltage DC input: 240 V DC
- DC input: –48 V DC to –60 V DC
Maximum input current[A]
Number of power slots
2
Number of card slots
0
Memory
4 GB
Flash memory
2 GB in total. To view the available flash memory size, run the display version command.
Redundant power supply
1+1
Pluggable AC and DC power modules can be used together in the same switch.
Types of fans
Pluggable
Noise at normal temperature (acoustic power)[dB(A)]
Noise at normal temperature (acoustic pressure)[dB(A)]
Airflow direction
Air intake from front, air exhaustion from rear (front-to-rear)
Storage temperature[°C(°F)]
–40°C to +70°C (–40°F to +158°F)
Long-term operating temperature[°C(°F)]
–5°C to +45°C (23°F to 113°F) at an altitude of 0 to 1800 m (0 to 5905.51 ft.)
Restriction on the operating temperature variation rate[°C(°F)]
Devices cannot start when the temperature is lower than 0°C (32°F).
Long-term operating relative humidity[RH]
5% RH to 95% RH, non-condensing
Storage altitude[m(ft.)]
0-5000 m (0-16404 ft.)
Long-term operating altitude[m(ft.)]
0–5000 m (0–16404 ft.)
MTBF[year]
56.87
MTTR[hour]
2
Availability
Maximum number of physical ports on the entire device
Maximum number of 100GE ports
6
Maximum number of 40GE ports
6
Maximum number of 25GE ports
Maximum number of 10GE ports
48
Maximum number of GE ports
48
Maximum number of FE ports
100G optical interface
10GE optical interface
USB
Supported
Console port
RJ45
Eth Management port
RJ45
Service port surge protection[kV]
Power supply surge protection
- AC power module configured: ±6 kV in differential mode, ±6 kV in common mode
- DC power module configured: ±2 kV in differential mode, ±4 kV in common mode
RPS input
Not supported
PoE
Not supported
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: