China S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
  1. China S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
  2. China S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
  3. China S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
  4. China S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
S5731-S48P4X S5735-S48P4X 48* PoE+ 10/100/1000BASE-T Enterprise Poe Switch
  1. MOQ: 1 unit
  2. Price: 560-740USD
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram
Supply Ability 1000 units
Delivery Time 7 work days
Packaging Details Original brand carton
Product Name Enterprise Poe Switch
Maximum number of 10GE ports 4
Service Remote technical service
PoE Supported
Typical power consumption 95 W
10GE optical interface 4
Brand Name Huawei
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram Supply Ability 1000 units
Delivery Time 7 work days Packaging Details Original brand carton
Product Name Enterprise Poe Switch Maximum number of 10GE ports 4
Service Remote technical service PoE Supported
Typical power consumption 95 W 10GE optical interface 4
Place of Origin China
High Light Huawei S5700 PoE+ switch48-port enterprise PoE switch10/100/1000BASE-T PoE switch
Description
Pictures
Specification
Item
Description
Memory (RAM)
1 GB
Flash
512 MB in total. To view the available flash memory size, run the display version command.
Mean time between failures (MTBF)
54.88 years
Availability
> 0.99999
Service port surge protection
Common mode: ±7 kV
Power supply surge protection
  • Using AC power modules: ±6 kV in differential mode, ±6 kV in common mode
  • Using DC power modules: ±2 kV in differential mode, ±4 kV in common mode
Dimensions (H x W x D)
  • Basic dimensions (excluding the parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 420.0 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 16.5 in.)
  • Maximum dimensions (the depth is the distance from ports on the front panel to the handle on the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 444.2 mm (1.72 in. x 17.4 in. x 17.49 in.)
Weight (with packaging)
7.64 kg (16.84 lb)
Stack ports
Any 10/100/1000BASE-T ports or 10GE SFP+ ports (applicable in V200R019C10 and later versions)
RTC
Supported
RPS
Not supported
PoE
Supported
Rated voltage range
  • AC input: 100 V AC to 130 V AC, 200 V AC to 240 V AC, 50/60 Hz
  • High-Voltage DC input: 240 V DC
  • DC input: -48 V DC to -60 V DC
Maximum voltage range
  • AC input: 90 V AC to 290 V AC, 45 Hz to 65 Hz
  • High-Voltage DC input: 190 V DC to 290 V DC
  • DC input: -38.4 V DC to -72 V DC
Maximum power consumption (100% throughput, full speed of fans)
  • Not providing the PoE function: 77 W
  • 100% PoE loads: 1661 W (PoE: 1440 W)
Typical power consumption (30% of traffic load)
  • Tested according to ATIS standard
  • EEE enabled
  • No PoE power consumption
59 W
Operating temperature
-5°C to +50°C (23°F to 122°F) at an altitude of 0-1800 m (0-5906 ft.)
NOTE:
The switch cannot be started when the ambient temperature is lower than 0°C (32°F).
Short-term operating temperature
-5°C to +55°C (23°F to 131°F) at an altitude of 0-1800 m (0-5906 ft.)
NOTE:
Storage temperature
-40°C to +70°C (-40°F to +158°F)
Noise under normal temperature (27°C, sound power)
< 58.9 dB(A)
Relative humidity
5% to 95%, noncondensing
Operating altitude
0-5000 m (0-16404 ft.)
Certification
  • EMC certification
  • Safety certification
  • Manufacturing certification
Part number
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
100% Money Back Guarantee: