China CQP-31100G-LR4 100G QSFP28 LR4 Optical Transceiver | 10km SMF LC Module |
  1. China CQP-31100G-LR4 100G QSFP28 LR4 Optical Transceiver | 10km SMF LC Module |
  2. China CQP-31100G-LR4 100G QSFP28 LR4 Optical Transceiver | 10km SMF LC Module |
  3. China CQP-31100G-LR4 100G QSFP28 LR4 Optical Transceiver | 10km SMF LC Module |
CQP-31100G-LR4 100G QSFP28 LR4 Optical Transceiver | 10km SMF LC Module |
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 100-150 pcs
Delivery Time 1-2 days
Packaging Details New in box
Product Name Optical Transceiver Module
Form Factor QSFP28
Data Rate 100Gbps
Wavelength CWDM (~1310nm)
Distance Up to 10km
Connector LC Duplex
Fiber Type SMF
Power Consumption ≤3.5W
Model Number CQP-31100G-LR4
Certification CE
Place of Origin USA
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100-150 pcs
Delivery Time 1-2 days Packaging Details New in box
Product Name Optical Transceiver Module Form Factor QSFP28
Data Rate 100Gbps Wavelength CWDM (~1310nm)
Distance Up to 10km Connector LC Duplex
Fiber Type SMF Power Consumption ≤3.5W
Model Number CQP-31100G-LR4 Certification CE
Place of Origin USA
CQP‑31100G‑LR4 Product Overview
Key Features
  • Hot‑Pluggable QSFP28 Package: Easy installation and replacement without system power down.
  • LC Duplex Optical Interface: Standard duplex LC connector for convenient fiber deployment.
Typical Applications
  • 100GBASE‑LR4 Ethernet networks
  • Data center interconnection (DCI) up to 10 km
  • Campus and enterprise core network uplinks
  • Metro Ethernet and access network transmission
  • Cloud platform long‑distance interconnection
  • Carrier‑grade 100G transport links
  • High‑performance router and switch uplinks
2. Technical Specifications
General Parameters
表格
Parameter Specification
Product Part Number CQP‑31100G‑LR4
Product Type QSFP28 Optical Transceiver Module
Max Aggregate Data Rate 103.125 Gbps (4 × 25.78125 Gbps)
Transmission Standard 100GBASE‑LR4, IEEE 802.3bm
Form Factor QSFP28, compliant with SFF‑8665
Operating Temperature Commercial: 0°C ~ 70°C; Industrial (optional): -40°C ~ 85°C
Storage Temperature -40°C ~ 85°C
Power Dissipation Typical < 3.5W
Supply Voltage 3.3V ±5%
Hot‑Plug Support Yes, compliant with QSFP28 MSA
DDM Support Yes, per SFF‑8472
RoHS Compliance RoHS‑6 (Lead‑Free)
MTBF ≥ 2,000,000 hours @ 25°C
Optical Parameters
表格
Parameter Min Typ Max Unit
Transmit Wavelength (LWDM4) 1295.56 / 1300.05 / 1304.58 / 1309.14 nm
Transmit Power (Total) -6.0 0.0 dBm
Receive Sensitivity -16.0 dBm
Receive Overload -1.0 dBm
Optical Connector Duplex LC (UPC/APC optional)
Fiber Type 9/125 μm Single‑Mode Fiber (SMF)
Transmission Distance Up to 10 km
Transmitter 4‑channel LWDM DFB laser array
Receiver 4‑channel PIN photodiode array with TIA
Electrical Parameters
Parameter Specification Unit
Data Rate per Channel 25.78125 Gbps (NRZ) Gbps
Transmit Differential Amplitude 800 – 1200 mVpp
Receive Input Sensitivity ≥ 100 mVpp
Impedance 100 ±10 Ω
Tx Jitter ≤ 0.2 UI rms UI
Rx Clock Recovery Jitter ≤ 0.1 UI rms UI
Control Interface I²C / DDM (SFF‑8472)
Mechanical Parameters
Parameter Specification Unit
Length 72.4 mm
Width 18.3 mm
Height 8.5 mm
Weight ~15 g
Connector Style Duplex LC
3. Quality & Certification
  • IEEE 802.3bm (100GBASE‑LR4)
  • QSFP28 MSA
  • SFF‑8665
  • SFF‑8472 (DDM)
  • RoHS‑6
  • Telcordia GR‑468‑CORE
  • CE
  • FCC
4. Ordering Information
Part Number Description Operating Temperature Connector
CQP‑31100G‑LR4‑C 100G QSFP28 LR4 10km SMF Commercial (0°C ~70°C) LC Duplex
CQP‑31100G‑LR4‑I 100G QSFP28 LR4 10km SMF Industrial (-40°C ~85°C) LC Duplex