China Huawei PAC1000S56-CB 1000W PoE AC/DC Power Module for S5731/S5735 Switches
  1. China Huawei PAC1000S56-CB 1000W PoE AC/DC Power Module for S5731/S5735 Switches
  2. China Huawei PAC1000S56-CB 1000W PoE AC/DC Power Module for S5731/S5735 Switches
  3. China Huawei PAC1000S56-CB 1000W PoE AC/DC Power Module for S5731/S5735 Switches
Huawei PAC1000S56-CB 1000W PoE AC/DC Power Module for S5731/S5735 Switches
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 2-3 days
Product Name HUAWEI Power Supply
Part Number PAC1000S56-CB
Shipment DHL
Condition New
Lead Time 2-3 days
Warranty 1 year
Keywords PAC1000S56-CB
Brand Name HUAWEI
Model Number PAC1000S56-CB
Certification CE
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 2-3 days
Product Name HUAWEI Power Supply Part Number PAC1000S56-CB
Shipment DHL Condition New
Lead Time 2-3 days Warranty 1 year
Keywords PAC1000S56-CB Brand Name HUAWEI
Model Number PAC1000S56-CB Certification CE
Place of Origin China
HUAWEI PAC1000S56-CB Overview
The PAC1000S56-CB is a 1000W high-efficiency PoE power module designed for Huawei S5731, S5735, S5736 and compatible switch series. It supports dual input of AC and high-voltage DC, providing stable 56V DC output with hot-swappable design and fan cooling for reliable operation in enterprise network deployments. Built to ensure continuous power supply and PoE functionality, it delivers strong performance for access and aggregation switches in campus and office networking scenarios.
Figure 1 shows the front panel of PAC1000S56-CB.
Product Features Comparison
Model
PAC1000S56-CB
Supported platforms
Huawei S5731/S5732/S5735/S5736 Switches
Number of entries
1
Nominal output voltage [V]
56 V
Rated output power [W]
100VAC to 130VAC Input:
•Total: 900 W
200V AC to 240V AC input and 240V DC input:
•Total: 1000 W