China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  1. China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  2. China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  3. China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  4. China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  5. China YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
YJJ HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplificatio
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 500
Delivery Time 5-8 days
Packaging Details Plate serving
Working power supply current 3.7 mA
Port size 4.93mm
Product type Board Mount Pressure
Power supply voltage - Maximum 5.25V
Power supply voltage - minimum 4.75V
Unit weight 1g
Brand Name YJJ
Model Number HSCMAND030PGAA5
Place of Origin USA
Product Specification
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram Supply Ability 500
Delivery Time 5-8 days Packaging Details Plate serving
Working power supply current 3.7 mA Port size 4.93mm
Product type Board Mount Pressure Power supply voltage - Maximum 5.25V
Power supply voltage - minimum 4.75V Unit weight 1g
Brand Name YJJ Model Number HSCMAND030PGAA5
Place of Origin USA
High Light 30psi Amplification Pressure SensorYJJ HSCMAND030PGAA5 Pressure SensorLiquid level Height Pressure Sensor
Product Description:
HSCMAND030PGAA5 Liquid level Height Analog Gauge Pressure 30psi Amplification Pressure Sensor
Features:
The silicon ceramic (HSC) series is a piezoresistive silicon pressure sensor that offers proportional analog or digital output to provide pressure readings over a wide full-scale pressure span and temperature range. The HSC series is capable of calibrating and compensating for the zero position, sensitivity, temperature coefficient and nonlinearity of sensors by using integrated circuits on the circuit board. Update the calibrated analog output values and digital output values at rates of approximately 1 kHz and 2 kHz respectively.
The HSC series is calibrated within the temperature range of 0°C to 50°C [32°F to 122°F]. The feature of this sensor is that it can operate under a single power supply condition of 3.3Vdc or 5.0Vdc.
Manufacturer: Hon
Product type: Board computer interface pressure sensor
RoHS:
Pressure type: Gauge
Working pressure: 0 psi to 30 psi
Accuracy: 1%
Output type: Analog
Installation style: SMD/SMT
Working power supply voltage: 5 V
Port type: Single Axial Barbed
Resolution: 12 bits
Package/Box: SMD-8
Minimum operating temperature: 0 ° C
Maximum operating temperature: + 50 ° C
Series: HSC
Packaging: Tray
Trademark: Hon
Port size: 4.93mm
Product type: Board Mount Pressure Sensors
Subcategory: Sensors
Trademark name: TruStability
Unit weight: 1 g
Specifications:
Accuracy 1%