China G156HAN02.2 LCD 15.6 Inch TN LCD Module 1920*1080 Resolution TFT Display
  1. China G156HAN02.2 LCD 15.6 Inch TN LCD Module 1920*1080 Resolution TFT Display
  2. China G156HAN02.2 LCD 15.6 Inch TN LCD Module 1920*1080 Resolution TFT Display
G156HAN02.2 LCD 15.6 Inch TN LCD Module 1920*1080 Resolution TFT Display
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Type TFT-LCD, TFT-LCD
Display Size 15.6 inch
Supplier Type Angent
Viewing Angle 85/85/85/850)
Resolution 1920*1080
Size 15.6 inch
Backlight WLED
Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 50 pins
Application Digital Photo Frame
Brightness 1500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM)
Color 16.2M , 99% sRGB
Place of Origin Guangdong, China
Brand Name AUO
Model Number G156HAN02.2
Product Specification
Type TFT-LCD, TFT-LCD Display Size 15.6 inch
Supplier Type Angent Viewing Angle 85/85/85/850)
Resolution 1920*1080 Size 15.6 inch
Backlight WLED Interface LVDS (2 ch, 8-bit) , 50 pins
Application Digital Photo Frame Brightness 1500 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200:1 (Typ.) (TM) Color 16.2M , 99% sRGB
Place of Origin Guangdong, China Brand Name AUO
Model Number G156HAN02.2
High Light 1920*1080 touch lcd panel1920*1080 lcd display panel15.6 inch touch lcd panel
Key Specifications
Specification Details
Panel Size 15.6 inch
Resolution 1920 * 1080 (Full HD)
Display Type AHVA (IPS-type), Normally Black
Brightness ~400 cd/m² (typical)
Contrast Ratio ~1000:1
Viewing Angle 89/89/89/89 (wide viewing)
Color Depth 16.7M colors (8-bit)
Interface eDP (2 lanes, 40-pin)
Backlight WLED, ≥50,000 hours life
Active Area 344.16 * 193.59 mm
Outline Size 363.8 * 215.9 mm