China TM060RDH03 LCD 800*480 6.0inch TFT Industrial LCD SCREEN Module Display in Stock
  1. China TM060RDH03 LCD 800*480 6.0inch TFT Industrial LCD SCREEN Module Display in Stock
  2. China TM060RDH03 LCD 800*480 6.0inch TFT Industrial LCD SCREEN Module Display in Stock
  3. China TM060RDH03 LCD 800*480 6.0inch TFT Industrial LCD SCREEN Module Display in Stock
TM060RDH03 LCD 800*480 6.0inch TFT Industrial LCD SCREEN Module Display in Stock
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Type TFT
Display Size 6 inch
Supplier Type Agent
touch NO
inverter NO
Backlight YES
Size is 6.0
Panel Type TFT
Panel no TM060RDH03
Applications Industrial LCD
Warranty 90 Days
MOQ 1PCS
Application Industrial
Place of Origin Taiwan, China
Brand Name YJ
Product Specification
Type TFT Display Size 6 inch
Supplier Type Agent touch NO
inverter NO Backlight YES
Size is 6.0 Panel Type TFT
Panel no TM060RDH03 Applications Industrial LCD
Warranty 90 Days MOQ 1PCS
Application Industrial Place of Origin Taiwan, China
Brand Name YJ
High Light 800*480 touch lcd panel800*480 lcd display panelindustrial touch lcd panel
General Description
Key Specifications
  • Display size: 6.0 inch
  • Resolution: 800 × 480 (WVGA)
  • Display type: a-Si TFT-LCD, TN, Normally White, transmissive
  • Aspect ratio: 16:9 widescreen
  • Brightness: ~350 cd/m² (typ.)
  • Contrast ratio: ~500:1 (typ.)
  • Viewing angle: 70/70/60/70 (L/R/U/D)
  • Display colors: 16.7M (6-bit + FRC typical implementation)
  • Active area: 133.2 × 73.8 mm
  • Outline size: 145.5 × 87.8 mm
Key Features
  • Industrial-grade 6" widescreen VGA display