China LB070WV1-TD04 LCD 7.0inch 800x480 TFT-LCD Display
  1. China LB070WV1-TD04 LCD 7.0inch 800x480 TFT-LCD Display
  2. China LB070WV1-TD04 LCD 7.0inch 800x480 TFT-LCD Display
LB070WV1-TD04 LCD 7.0inch 800x480 TFT-LCD Display
  1. MOQ: 1 piece
  3. Get Latest Price
Display Size 7.0"
Type TFT-LCD
Panel no LB070WV1-TD04
inverter NO
WARRANTY 90DAYS
Size is 7.0"
Applications Industrial LCD
ABOUT IT 7.0inch LCD Monitor ScreenLB070WV1-TD04
Backlight ccfl
Model Number LB070WV1-TD04
Brand Name NONE
Product Specification
Display Size 7.0" Type TFT-LCD
Panel no LB070WV1-TD04 inverter NO
WARRANTY 90DAYS Size is 7.0"
Applications Industrial LCD ABOUT IT 7.0inch LCD Monitor ScreenLB070WV1-TD04
Backlight ccfl Model Number LB070WV1-TD04
Brand Name NONE
High Light 800x480 lcd display panel800x480 lcd panel displayccfl lcd display panel
Product Model: LB070WV1-TD04
Brand: LG Display
Display Type: TFT LCD Screen
Screen Size: 7.0 inch
Resolution: 800 × 480 (WVGA)
Aspect Ratio: 15:9
Display Mode: Normally white, transmissive
Interface: RGB
Brightness: Industrial grade
Viewing Angle: Standard viewing angles
The LB070WV1-TD04 LCD screen is a 7 inch TFT panel designed for stable performance and long-term operation in industrial and embedded applications. It provides clear image quality and reliable display performance, making it suitable for equipment that requires compact and durable screens.