China FWD-60W-24S Series 60W DC-DC Power Module with 1500VDC Isolation, Ultra-compact
  1. China FWD-60W-24S Series 60W DC-DC Power Module with 1500VDC Isolation, Ultra-compact
  2. China FWD-60W-24S Series 60W DC-DC Power Module with 1500VDC Isolation, Ultra-compact
FWD-60W-24S Series 60W DC-DC Power Module with 1500VDC Isolation, Ultra-compact
  1. MOQ: 1
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 10000/year
Delivery Time 5-8 work days
Input(VDC) 9~40V
Size 35.4 × 25.1 × 12.7mm
Temperature cycle -55~ + 125℃ , 10 times
Weight 31g
Cooling method Convection,forced air cooling,conduction
Protection Moisture proof,salt spray proof,mold proof
Brand Name Forward
Model Number FWD-60W-24S Series
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 10000/year
Delivery Time 5-8 work days Input(VDC) 9~40V
Size 35.4 × 25.1 × 12.7mm Temperature cycle -55~ + 125℃ , 10 times
Weight 31g Cooling method Convection,forced air cooling,conduction
Protection Moisture proof,salt spray proof,mold proof Brand Name Forward
Model Number FWD-60W-24S Series Place of Origin China
High Light 1500VDC DC-DC Power ModuleUltra-compact Size DC-DC Power ModuleAviation Applications DC-DC Power Module
FWD-60W-24S Series 60W DC-DC Power Module
FWD-60W-24S Series 1/16 BRICK POWER SERIES 60W DC-DC POWER MODULE with 1500VDC isolation and ultra-compact design for demanding aviation applications.
Key Features
  • High Efficiency: 90.5%
  • Max Output Power: Up to 60W
  • Input/Output Isolation: 1500VDC
  • Ultra-compact size: 35.4 × 25.1 × 12.7 mm