China AC 220V/110V Automatic Soldering Robot Teaching Pendant 220V Rotation Axis 50
  1. China AC 220V/110V Automatic Soldering Robot Teaching Pendant 220V Rotation Axis 50
  2. China AC 220V/110V Automatic Soldering Robot Teaching Pendant 220V Rotation Axis 50
AC 220V/110V Automatic Soldering Robot Teaching Pendant 220V Rotation Axis 50
  1. MOQ: 1 set
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms D/P, T/T, Western Union
Supply Ability 200 pcs per month
Delivery Time 5~7 work days
Packaging Details Wooden package, with foam inside
Product name Automatic soldering robot
Axis 3 axis,with rotation
Platform Single
Soldering head Single
Warranty 1 year
Voltage AC220V/110V
Usage Pcb Soldeing,Welding,Circuit board soldering
Weight 60kg
Brand Name HSTECH
Model Number HS-S331R
Certification CE
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms D/P, T/T, Western Union Supply Ability 200 pcs per month
Delivery Time 5~7 work days Packaging Details Wooden package, with foam inside
Product name Automatic soldering robot Axis 3 axis,with rotation
Platform Single Soldering head Single
Warranty 1 year Voltage AC220V/110V
Usage Pcb Soldeing,Welding,Circuit board soldering Weight 60kg
Brand Name HSTECH Model Number HS-S331R
Certification CE Place of Origin China
High Light robotic soldering machineauto soldering machine
Teaching Pendant 220V Rotation Axis Automatic Solder Wire Soldering Robot
Introduction
Features
1, 4Axis working, X/Y/Z and R rotation moving, achieve many angle soldering purpose.
2, The soldering iron without nitrogen, very safety and environment protective,
7, With the handheld LCD teaching pendant, the programming is simple and easy to learn.
Specification
Model HS-S331R
Voltage AC110V/220V,50/60Hz
X/Y/Z working range 300*300*100mm
R axis 360 degree
X/Y/Z moving speed max 300mm/s
Driven system Stepper motor,timing belt
Linear guide Taiwan brand high precison guide
Repeat accuracy ±0.02mm
Programing Teach pendant
Control system Control board
Program storage
It can store one thousand sets of processing data and a single
processing file can occupy up to 3M storage space
(five thousand processing points)
File storage space
 Handheld box 256M, offline card 32M, single processing file up to
3M storage space (100,000 processing points)
Document support CAD,CorelDRAW
Iron Tin cleaning Air cleaning/pneumatic
External interface USB+RS232
Soldering method Point/drag soldering
Weight 48kg
Machine dimension
520*585*800mm