| Specification | Model: HS-S5331R/HS-S6331R, Voltage: AC110V/220V,50/60Hz, X/Y1/Y2/Z working range: 500*300*300*100mm/600*300*300*100mm, R axis: 360degree, X/Y/Z moving speed: max 300mm/s, Driven system: Stepper motor,timing belt, Linear guide: Taiwan brand high precison g |
| Machine Body | Metal Structure |
| Usage | Pcb Soldeing,Welding,Circuit Board Soldering |
| Brand Name | HSTECH |
| Model Number | HS-5331R |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Tabletop Model Automatic Soldering Robot High Precision Stepper Motor For
Multiple Axis Robotic Soldering Machine360 Degree Rotation Control Board Driven
Auto Operation PCB Soldering Machine Hiwin Guide Timing Belt CAD File AC 220V
Switching System Auto Soldering Robot Two Workbenches Available With Display
Product Specification
| Payment Terms | D/P, T/T, Western Union | Supply Ability | 200 pcs per month |
| Delivery Time | 5~7 work days | Packaging Details | Wooden package, with foam inside |
| Linear Guide | Hiwin | Specification | Model: HS-S5331R/HS-S6331R, Voltage: AC110V/220V,50/60Hz, X/Y1/Y2/Z working range: 500*300*300*100mm/600*300*300*100mm, R axis: 360degree, X/Y/Z moving speed: max 300mm/s, Driven system: Stepper motor,timing belt, Linear guide: Taiwan brand high precison g |
| Machine Body | Metal Structure | Usage | Pcb Soldeing,Welding,Circuit Board Soldering |
| Brand Name | HSTECH | Model Number | HS-5331R |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 220V Automatic Soldering Robot ,Drag Welding Automatic Soldering Robot ,Spot Welding Automatic Soldering Robot | ||
| Features | Description |
|---|---|
| Soldering Machine Soldering Machine Type | Automatic Soldering Robot |
| Soldering Iron Tin | Single |
| Specification | Model: HS-S5331R/HS-S6331R, Voltage: AC110V/220V,50/60Hz, X/Y1/Y2/Z working range: 500*300*300*100mm/600*300*300*100mm, R axis: 360degree, X/Y/Z moving speed: max 300mm/s, Driven system: Stepper motor,timing belt, Linear guide: Taiwan brand high precison guide, Repeat accuracy: ±0.02mm, Programing: Teach pendant, Control system: Control board, Program storage: It can store one thousand sets of processing data and a single processing file can occupy up to 3M storage space (five thousand processing points), File storage space: Handheld box 256M, offline card 32M, single processing file up to 3M storage space (100,000 processing points), Document support: CAD, Iron Tin cleaning: Air cleaning/pneumatic, External interface: USB+RS232, Soldering method: Point/drag soldering, Weight: 65kg/70kg, Machine dimension: 715*585*800mm/815*685*800mm |