| material / metal processed | Alloy, Brass / Copper, Carbon Steel, Stainless Steel, PVC, Aluminum |
| machine type | pipe bending machine |
| max. bending angle (deg) | 360 |
| bending precision (deg) | 1 |
| automation | Automatic |
| extra services | Machining |
| power (kw) | 4 |
| weight (kg) | 2000 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Engine, Gearbox, Other |
| Maximum Rounding Diameter (Carbon Steel) | 60*2.5mm |
| Maximum applicable stainless steel pipes | 60*2.0mm |
| Maximum bending angle | 360° |
| Minimum bending radius | Pipe diameter 8-15 times |
| Rolling speed | 5-150mm/s |
| Wheel mold speed | 25mm/s |
| principal axis | 50mm |
| Straight line segment | >80mm |
| Machine weight | 900kg |
| Machine size | 1270*1200*1100mm |
| Condition | New |
| Showroom Location | None |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Construction works , Sports fitness equipment,Metal furniture,Auto parts manufacturing,Baby carriage manufacturing,Battery car bumper,Air conditioning pipeline |
| Year | 2024 |
| Marketing Type | New Product 2024 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Construction Pipe 60CNC Nine Wheel Pipe Rolling Machine Manual
Pipe Rolling Machine Drum Gold Locking Manual Hot Forging Bending Sizing Steel
Electric CNC Pipe Bending For Hydraulic Iron Heavy Pipes 3D Chair 2 Head Machine
High Precision 9 Rollers Steel Pipe Rounding Machine Metal Frame Bending Machine
Product Specification
| material / metal processed | Alloy, Brass / Copper, Carbon Steel, Stainless Steel, PVC, Aluminum | machine type | pipe bending machine |
| max. bending angle (deg) | 360 | bending precision (deg) | 1 |
| automation | Automatic | extra services | Machining |
| power (kw) | 4 | weight (kg) | 2000 |
| warranty | 1 Year | key selling points | Automatic |
| machinery test report | Provided | video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Engine, Gearbox, Other | Maximum Rounding Diameter (Carbon Steel) | 60*2.5mm |
| Maximum applicable stainless steel pipes | 60*2.0mm | Maximum bending angle | 360° |
| Minimum bending radius | Pipe diameter 8-15 times | Rolling speed | 5-150mm/s |
| Wheel mold speed | 25mm/s | principal axis | 50mm |
| Straight line segment | >80mm | Machine weight | 900kg |
| Machine size | 1270*1200*1100mm | Condition | New |
| Showroom Location | None | Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Construction works , Sports fitness equipment,Metal furniture,Auto parts manufacturing,Baby carriage manufacturing,Battery car bumper,Air conditioning pipeline | Year | 2024 |
| Marketing Type | New Product 2024 | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | cedar | ||
| High Light | High Precision pipe bending and processing machines ,Brass pipe bending and processing machines ,Copper pipe rolling machine | ||
|
Maximum Rounding Diameter (Carbon Steel)
|
60*2.5mm
|
|
Maximum applicable stainless steel pipes
|
60*2.0mm
|
|
Maximum bending angle
|
360°
|
|
Minimum bending radius
|
Pipe diameter 8-15 times
|
|
Rolling speed
|
5-150mm/s
|
|
Wheel mold speed
|
25mm/s
|
|
principal axis
|
50mm
|
|
Wheel mold diameter
|
156mm
|
|
Straight line segment
|
>80mm
|
|
Machine weight
|
900kg
|
|
Machine size
|
1270*1200*1100mm
|
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!