| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Aluminium Alloy, Aluminum |
| cutting thickness (mm) | 10 |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| automation | Automatic |
| blade size(mm) | 355-455mm in diameter |
| voltage | 380V |
| rated power | 4KW(5.36hp) |
| dimension(l*w*h) | 650*650*1350MM(25.59*25.59*53.15in) |
| weight (kg) | 800 |
| key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Cutting ability square | 120mm |
| Cutting ability around | 120*120mm |
| Cutting ability Solid round bar | 80mm |
| Main motor power | 50HZor7-1/2HP(change pole)50/60HZ5KW |
| Servo motor power | 0.75(mitsubishi)KW |
| Feed length Single trip | 5-610(24°) |
| Feeding speed | 200Mm/S |
| Feeding accuracy | ±0.05MM |
| Machine size | 1950*1300*2000mm |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Energy & Mining |
| Showroom Location | None |
| Year | 2019 |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
View Detail Information
Explore similar products
120mm Automatic Aluminum Cutting Machine For Aluminum Profile And Aluminium
XS-455CNC Automatic Aluminum Profile Cutting Machine Aluminum Alloy Cutting
CNC Pipe Profile Cutting Machine Aluminum Cut Off Machine For PVC And Aluminum
High Precision Cutting Machine 455CNC Automatic Aluminum Cutting Machine
Product Specification
| material / metal processed | PVC, Plastic, Brass / Copper, Aluminium Alloy, Aluminum | cutting thickness (mm) | 10 |
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | automation | Automatic |
| blade size(mm) | 355-455mm in diameter | voltage | 380V |
| rated power | 4KW(5.36hp) | dimension(l*w*h) | 650*650*1350MM(25.59*25.59*53.15in) |
| weight (kg) | 800 | key selling points | Automatic |
| warranty | 1 Year | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Cutting ability square | 120mm | Cutting ability around | 120*120mm |
| Cutting ability Solid round bar | 80mm | Main motor power | 50HZor7-1/2HP(change pole)50/60HZ5KW |
| Servo motor power | 0.75(mitsubishi)KW | Feed length Single trip | 5-610(24°) |
| Feeding speed | 200Mm/S | Feeding accuracy | ±0.05MM |
| Machine size | 1950*1300*2000mm | Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product | Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Construction works , Energy & Mining | Showroom Location | None |
| Year | 2019 | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR | ||
| High Light | Aluminum circular sawing machine ,XS-455CNC circular sawing machine ,4KW automatic aluminium cutting machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ
|
Choose us Q: How to quickly choose the most suitable product for you? A: You can check it on the product page, or contact customer service at +8618021646346 to tell the following details: What machine do you need? The size, thickness, material, and processing requirements of the workpiece, it is best to have a drawing of the workpiece, and we will provide a more professional machine according to your requirements. |
|
Payment method Q: What are your payment terms? A: We support T/T, L/C, etc. TT, 30% in advance, and the balance 70% before shipment. |
|
Delivery guarantee Q: What is the delivery time? A: Usually in stock, if you need to order fixtures and molds, we usually complete it within 7-15 working days. For customized products, please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use guarantee Q: When I bought this machine, I didn't know how to use it. what do I do? A: We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk via phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality assurance Q: How to ensure quality? A: We have factories. We are industry experts and have been operating for more than 10 years. We always adhere to the policy of "high quality, all-round service". |
|
Warranty service Q: How long is the warranty period? A: Within one year from the date of leaving the factory, if the part fails or is damaged (Due to quality problems, wearing parts are excluded), our company provides these parts for free. |
|
Company visit Q: How do we reach your company? A: Our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. You can fly directly to PVG Airport or Shanghai Hongqiao Airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!