| cnc or not | CNC |
| type | Gear Grinding Machine |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC |
| voltage | 220V/380V/415V |
| dimension(l*w*h) | 550*700*1200MM |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic |
| weight (kg) | 150 |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas, Video technical support |
| Name | gear grinding machine Saw Blade Tooth Making and Shaping Machine |
| Outer diameter of | 40-450mm |
| depth of notch | The deepest 8mm |
| Feed speed | 45~180Tooth/Min |
| Grinding wheel diameter | 75~150mm |
| Grinding wheel speed | 4200Rpm |
| The drive motor | 1/2HP |
| Grinding wheel motor | 3/4HP |
| The machine size | 550*700*1200mm |
| After Warranty Service | Video technical support |
| Local Service Location | None |
| Condition | New |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| cnc or not | CNC | type | Gear Grinding Machine |
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC | voltage | 220V/380V/415V |
| dimension(l*w*h) | 550*700*1200MM | warranty | 1 Year |
| key selling points | Automatic | weight (kg) | 150 |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas, Video technical support | Name | gear grinding machine Saw Blade Tooth Making and Shaping Machine |
| Outer diameter of | 40-450mm | depth of notch | The deepest 8mm |
| Feed speed | 45~180Tooth/Min | Grinding wheel diameter | 75~150mm |
| Grinding wheel speed | 4200Rpm | The drive motor | 1/2HP |
| Grinding wheel motor | 3/4HP | The machine size | 550*700*1200mm |
| After Warranty Service | Video technical support | Local Service Location | None |
| Condition | New | Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year | Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advert |
| Showroom Location | None | Place of Origin | Jiangsu, China |
| Brand Name | CEDAR | Certification | CE |
| High Light | 220V Saw Blade ,Automatic Saw Blade ,CNC sharpening saw blade | ||
|
Saw blade grinding machine In order to solve the user saw blade grinding difficult and inconvenient, improve the saw blade usage problems, combined with foreign advanced technology, independent research and development production of the pipe cutter saw blade grinding machine, circular saw blade can be greatly improved the use of cost and efficiency.
Product features: 1.Easy to operate and easy to learn, but in a short time, the novice can become a professional technician. 2.The cutting Angle, tooth shape, depth of teeth, and the ability to grind sharp saw blades can be made according to different chip requirements. 3.The material of grindsaw blade is: high speed steel HSS, Mn of manganese steel. 4.To sharpen a variety of teeth. (left and right, round, triangular, and low.) 5.The grinding time of the saw blade is rapidly adjusted according to different cutting requirements. 6.The head can be moved up or down, without changing the grinding wheel. 7.The mechanical feed is welded to the tip of the push claw with a carbonized tungsten plate, which reduces the wear and tear: the push arm is modified to ensure the accuracy is in place. 8.After strict production control, the machine can ensure the precision of the grinding.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!