| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear |
| application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 4 |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Competitive Price |
| weight (kg) | 600 |
| Voltage | 380 V, 220V Electrical Equipment, 110 V |
| Applicable outer diameter (MM) | D8-80mm |
| Processing length | 50-500mm (Can be lengthened) |
| Suitable material | Steel,iron,aluminum,copper,sus,PVC,round bar,nylon |
| Precision | ±0.05mm |
| Processing speed | 3-5 seconds/piece |
| Motor Power | 2.2kw |
| Required pressure | 6-8KG/CM² |
| Feeding form | Discharge type |
| Machine size (MM) | 1950*1200*1300mm |
| Place of Origin | jiangsu |
View Detail Information
Explore similar products
Cedar XS-80AC Pneumatic Single Head Chamfering Machine English Wheels for
Double Head Steel Radius Countersink External Deburring Drill Shell Casing Bolt
Cedar Hotsale Xs-80ac Double End Chamfering Machine for Round Short Small
Hoist Machine for Round bar and Round Pipe Chamfer Machine
Product Specification
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear | application | Metal Workpiece |
| power (kw) | 4 | warranty | 1 Year |
| key selling points | Competitive Price | weight (kg) | 600 |
| Voltage | 380 V, 220V Electrical Equipment, 110 V | Applicable outer diameter (MM) | D8-80mm |
| Processing length | 50-500mm (Can be lengthened) | Suitable material | Steel,iron,aluminum,copper,sus,PVC,round bar,nylon |
| Precision | ±0.05mm | Processing speed | 3-5 seconds/piece |
| Motor Power | 2.2kw | Required pressure | 6-8KG/CM² |
| Feeding form | Discharge type | Machine size (MM) | 1950*1200*1300mm |
| Place of Origin | jiangsu | ||
| High Light | pipe chamfering machine ,tube chamfering machine ,tube chamfer machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
FAQ:
|
Option Q: how to quickly choose the most suitable product for you? A: you can view it on the product page or contact customer service 8618021646346 to tell the following details: what machine do you need? Workpiece size, thickness, material, processing requirements, preferably with workpiece drawings, we will be based on your requirements, more professional to provide suitable for your machine. |
|
Payment Q: What are your payment terms? A: we support T /T,L /C and so on. TT, advance 30%, balance 70% before shipment. |
|
Delivery Q: what is the delivery time? A: usually there is stock, if you need to order fixtures, molds, we generally 7-15 working days to complete, customized products please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use Q: when I bought the machine, I didn't know how to use it. What should I do? A. We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk by phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality Q: how to ensure quality? A: we have a factory. We are industry experts, have been operating for more than 10 years. We always adhere to the "quality, all-round service" policy. |
|
Warranty Q: how long is the warranty? A: If the parts fail or damage within one year from the date of departure. ( Our company provides these parts free of charge due to quality problems) |
|
Company visits Q: How do we get to your company? A: our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. you can fly directly to PVG airport or shanghai hongqiao airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!