| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump |
| voltage | Customizable |
| dimension(l*w*h) | 3300mm*1140mm*2100mm(129.92in*44.88in*82.68in) |
| power (kw) | 4 |
| weight (kg) | 1200 |
| key selling points | High-accuracy |
| warranty | 1 Year |
| Sawing angle | 90° |
| Maximum cutting width | 100mm |
| Maximum cutting height | 100mm |
| Feeding accuracy | ±0.02mm |
| Spindle accuracy | ±0.01mm |
| Spindle speed | 60/120r/min |
| Head motor | 3.3/4KW |
| Oil pump motor | 2.2KW |
| Applicable saw blade | 300mm-400mm |
| Clamping method | Left and right clamping/up and down clamping |
| Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Farms, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Advertising Company, Printing Shops, Retail, Energy & Mining, Construction works , Other |
| Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China |
View Detail Information
Explore similar products
China Pipe Cutting Machine Factory XS-425CNC Cast Iron Water Jet Pipe Automatic
CNC Automatic Pipe Cutting Machine 350CNC Servo Automatic Pipe Cutting Machine
MC-425CNC PLC Control Automatic CNC PIPE and TUBE CUTTING MACHINES CE Certificat
The MC-275A Manual Pipe Cutting Machine Made in Jiangsu, China Has a Smooth
Product Specification
| video outgoing-inspection | Provided | machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Gear, Pump | voltage | Customizable |
| dimension(l*w*h) | 3300mm*1140mm*2100mm(129.92in*44.88in*82.68in) | power (kw) | 4 |
| weight (kg) | 1200 | key selling points | High-accuracy |
| warranty | 1 Year | Sawing angle | 90° |
| Maximum cutting width | 100mm | Maximum cutting height | 100mm |
| Feeding accuracy | ±0.02mm | Spindle accuracy | ±0.01mm |
| Spindle speed | 60/120r/min | Head motor | 3.3/4KW |
| Oil pump motor | 2.2KW | Applicable saw blade | 300mm-400mm |
| Clamping method | Left and right clamping/up and down clamping | Condition | New |
| Marketing Type | New Product 2020 | Warranty of core components | 1 Year |
| Applicable Industries | Farms, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Advertising Company, Printing Shops, Retail, Energy & Mining, Construction works , Other | Showroom Location | None |
| Place of Origin | Jiangsu, China | ||
| High Light | pipe cutting machine ,cnc pipe cutting machine ,tube cutting machine | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
|
Option Q: how to quickly choose the most suitable product for you? A: you can view it on the product page or contact customer service 8618021646346 to tell the following details: what machine do you need? Workpiece size, thickness, material, processing requirements, preferably with workpiece drawings, we will be based on your requirements, more professional to provide suitable for your machine. |
|
Payment Q: What are your payment terms? A: we support T /T,L /C and so on. TT, advance 30%, balance 70% before shipment.
|
|
Delivery Q: what is the delivery time? A: usually there is stock, if you need to order fixtures, molds, we generally 7-15 working days to complete, customized products please contact customer service to determine the exact time. |
|
Use Q: when I bought the machine, I didn't know how to use it. What should I do? A. We will send English manuals, installation and operation videos with the equipment. If you still have questions, we can talk by phone, Whatsapp, WeChat and email. |
|
Quality Q: how to ensure quality? A: we have a factory. We are industry experts, have been operating for more than 10 years. We always adhere to the "quality, all-round service" policy. |
|
Warranty Q: how long is the warranty? A: If the parts fail or damage within one year from the date of departure. ( Our company provides these parts free of charge due to quality problems) |
|
Company visits Q: How do we get to your company? A: our company is located in Zhangjiagang City, Jiangsu Province, near Shanghai. you can fly directly to PVG airport or shanghai hongqiao airport. Welcome to visit our company. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
4500-4800
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; margin: 0; } .gtr-container-x7y2z9 p { font-size: 14px; margin-top: 0...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!