China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  1. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  2. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  3. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  4. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  5. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  6. China US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
US-PS335W 275N Plastic Security Seals 40*26mm Marking Area For Pull Tight
  1. MOQ: 5,000 pieces if stock available
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union
Supply Ability 10,000pcs/day
Delivery Time within 10-15 days
Packaging Details 200pcs/bag,2500pcs/carton Carton size : 57*40*35 cm GW: 10.50 KG NW: 09.25 KG
Size 335*26*16.5mm
Material PP
Tensile Strength 275N (28.06kg)
Overall Length 335
Working Length 250mm
Average Weight 3.77g/pc
Marking Area 40*26mm
Feature Pull tight sealing
Color Customizable
Print Laser
HS Code 3926909090
Place of Origin Zhejiang, China
Brand Name ULTRA-GENUINE
Model Number US-PS335W
Certification ISO 17712:2013
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union Supply Ability 10,000pcs/day
Size 335*26*16.5mm Material PP
Tensile Strength 275N (28.06kg) Overall Length 335
Working Length 250mm Average Weight 3.77g/pc
Marking Area 40*26mm Feature Pull tight sealing
Color Customizable Print Laser
HS Code 3926909090 Place of Origin Zhejiang, China
Brand Name ULTRA-GENUINE Model Number US-PS335W
Certification ISO 17712:2013
High Light 275N Plastic Security SealsPlastic Security Seals 40*26mm
US-PS335W Pull Tight Security Seals for PP Products Marking Area 40*26mm Serial Number Included
Product Overview
Plastic security seals are one way tamper evident devices engineered to
provide verifiable proof of unauthorized access across high integrity supply chains
Unlike cable seals focused on environmental sealing plastic security seals prioritize
auditability traceability and visual tamper indication making them indispensable in logistics
pharmaceuticals energy and customs enforcement Plastic security seals are usually
made of PP insert with ABS or SS201 for blocking cylinder The seal tag support laser
printing of company identification logo and serial numbering like bar code or QR code.
We have various plastic seal designs with total length from 180mm to 700mm for your choices.
Technical Specifications
Detailed technical specifications diagram
Specification Value
Size 335*26*16.5mm
Place of Origin China
Brand Name ULTRA-GENUINE
Model Number US-PS335W
Material PP
Overall Length 335mm
Working Length 250mm
Average Weight 3.77g/pc
Marking Area 40*26mm