China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  1. China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  2. China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  3. China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  4. China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  5. China PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
PSTX142-600-70 75kw 55kw ABB Soft Starter Plc Programming Controller Module
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Delivery Time 3-7 days
Packaging Details Original packaging
Brand ABB
Product type Soft Starter
Lead time 3-5 Days
Condition 100% New Original
Warranty 1 Year
Service One-stop Service
Application scenarios Industrial Automation
Shipping By DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex
Brand Name ABB
Model Number PSTX142-600-70
Product Specification
Payment Terms T/T Delivery Time 3-7 days
Packaging Details Original packaging Brand ABB
Product type Soft Starter Lead time 3-5 Days
Condition 100% New Original Warranty 1 Year
Service One-stop Service Application scenarios Industrial Automation
Shipping By DHL\UPS\Fedex\EMS\TNT\Aramex Brand Name ABB
Model Number PSTX142-600-70
1. Main Specifications
Rated Working Voltage 208 . 600 Volt Alternating Current
Rated Control Power Supply Voltage (Us) 100 . . 250V AC
Rated Control Circuit Voltage (Uc) 24V DC
Rated Frequency (f) 50/60 Hz
Main Circuit 50/60 Hz
Package Level 1 Depth Length/Height/Width
323 MM 454 MM 263 MM
Packaging Level 1 Gross Weight 8.7 kilograms
2. Key Selling Points
  1. Ideal Soft Starter for Medium-Power Motors:Rated at 142 A, suitable for ~55–75 kW three-phase induction motors. Perfect for smooth starting of high-inertia or heavy-duty loads like pumps, fans, and compressors, reducing mechanical and electrical stress.