China Festo QS-G3/8-10 QS-G3/8-10-50 QS-G3/8-12 QS-G3/8-12-20 QS Series Push-in
  1. China Festo QS-G3/8-10 QS-G3/8-10-50 QS-G3/8-12 QS-G3/8-12-20 QS Series Push-in
Festo QS-G3/8-10 QS-G3/8-10-50 QS-G3/8-12 QS-G3/8-12-20 QS Series Push-in
  1. MOQ: 1 piece
  2. Price: 0-1USD
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union,Paypal
Supply Ability 5000 pcs per week
Delivery Time 1-7 work days
Packaging Details Boxes, Cartons, Pallets, Plastic bags
Item Code QS-G3/8-10, QS-G3/8-10-50, QS-G3/8-12, QS-G3/8-12-20
Housing Material Anodised Aluminium, Nickel-plated Brass, PBT
Tubing Seal Material NBR
Operating Pressure -0.95~14bar(Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C)
Working Temperature Range -10~+80℃
Pneumatic connection, port 1 R3/8
Pneumatic connection, port 2 Tubing OD: 10mm, 12mm
Working Medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free)
Brand Name Festo, AIRWOLF or OEM
Model Number QS-G3/8-10, QS-G3/8-10-50, QS-G3/8-12, QS-G3/8-12-20
Place of Origin Germany, China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union,Paypal Supply Ability 5000 pcs per week
Delivery Time 1-7 work days Packaging Details Boxes, Cartons, Pallets, Plastic bags
Tubing Seal Material NBR Operating Pressure -0.95~14bar(Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C)
Working Temperature Range -10~+80℃ Pneumatic connection, port 1 R3/8
Pneumatic connection, port 2 Tubing OD: 10mm, 12mm Working Medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free)
Brand Name Festo, AIRWOLF or OEM Model Number QS-G3/8-10, QS-G3/8-10-50, QS-G3/8-12, QS-G3/8-12-20
Place of Origin Germany, China
Festo QS-G3/8-10 QS-G3/8-10-50 QS-G3/8-12 QS-G3/8-12-20 QS Series Push-in Fitting
Engineered for dependable performance in demanding industrial environments, the Festo QS Fitting ensures a secure and long-lasting connection. The stainless steel retaining collet provides a strong, vibration-resistant grip on the tubing, while the precision-machined seal, typically made of NBR, guarantees a leak-proof seal even under dynamic pressure conditions. Constructed from high-quality materials like brass or stainless steel, these fittings withstand pressures up to 16 bar and offer excellent corrosion resistance, ensuring system integrity and reducing downtime in continuous operation.
Order Codes:
Item Code Port Connection1 Port Connection2 Part no. Packing Quantity
QS-G3/8-10 Male thread G3/8 Tubing OD: 10 mm 186102 10
QS-G3/8-10-50 Male thread G3/8 Tubing OD: 10 mm 132044 50
QS-G3/8-12 Male thread G3/8 Tubing OD: 12 mm 186103 10
QS-G3/8-12-20 Male thread G3/8 Tubing OD: 12 mm 132045 20
Datasheet:
General technical data – Metric and G male thread
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Sealing ring
Nominal torque 1.2 Nm 5.4 Nm 9 Nm 15.5 Nm 26 Nm 20 Nm
Tolerance for nominal tightening torque ± 20%
Nominal size 1.8 ... 2.4 mm 2.6 ... 6 mm 3.1 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.4 ... 13 mm 20 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 ... 17 mm 14.9 ... 20.7 mm 17 ... 23.4 mm 18.1 ... 24.8 mm 23.3 ... 24.8 mm 27.54 mm
Product weight 8 ... 13 g 7.7 ... 31 g 13 ... 48 g 20 ... 97 g 33 ... 158 g 91.2 g
General technical data – Male R thread
Pneumatic connection, port 1 Male thread R1/8 Male thread R1/4 Male thread R3/8 Male thread R1/2
Design Push-pull principle
Mounting position optional
Type of seal on screwed plug Coating
Nominal size 2.4 ... 6 mm 2.8 ... 8.5 mm 4.2 ... 11 mm 6.3 ... 13 mm
Tubing insertion depth ¹) 11.6 ... 20.7 mm 11.9 ... 23.4 mm 17 ... 24.8 mm 20.2 ... 24.8 mm
General technical data – Female G thread
Nominal size 2.8 ... 7 mm 3 ... 11 mm 5 ... 11 mm 11 ... 15 mm
General technical data – Push-in sleeve
Pneumatic connection, port 1 Push-in sleeve Ø 4 mm Push-in sleeve Ø 6 mm Push-in sleeve Ø 8 mm Push-in sleeve Ø 10 mm Push-in sleeve Ø 12 mm Push-in sleeve Ø 16 mm
Nominal size 2.5 mm 2.3 ... 4 mm 2.3 ... 6 mm 3.8 ... 7.5 mm 3.7 ... 9 mm 7.8 ... 11 mm
Pneumatic connection,port 1 For tubing outer diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outer diameter of 8 mm For tubing outer diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outer diameter of 16 mm
Nominal size 2.8mm 2.8...4.3mm 2.8...7mm 4.3...9mm 6.2...11mm 13mm
Pneumatic connection, port 2 For tubing outside diameter of 4 mm For tubing outside diameter of 6 mm For tubing outside diameter of 8 mm For tubing outside diameter of 10 mm For tubing outer diameter of 12 mm For tubing outside diameter of 16 mm For tubing outside diameter of 22 mm
Tubing insertion depth 1) 14.9 mm 17 mm 18.2 mm 20.7 mm 23.3 mm 24.8 mm 27.54 mm
Operating and environmental conditions:
Operating pressure complete temperature range -0.95 ... 6 bar
Temperature-dependent operating pressure -0.95 ... 14 bar
Note on operating pressure Water: max. 0.6 MPa at max. 50°C
Operating medium Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-]
Water (liquid, ice-free)
Note on operating and pilot medium Lubricated operation possible
Water: G-thread only possible with sealing ring type OL as additional accessory
Ambient temperature -10 ... 80°C