| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1set 30days |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 1900*1300*3200mm |
| motor power (kw) | 11 |
| model number | ST-110V |
| weight (t) | 9.6 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Other |
| Impact force location | 6mm |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Slider strokes length | 180mm |
| Die shut height | 360mm |
| Slider adjustment amount | 80mm |
| Up platform area | 910*470*80mm |
| Down platform area | 1150*600*110mm |
| Main motor power | 11*4kw*p |
| Slider adjust device | Manual operation |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
St-25H Eyelet Metal Stamping Press Machine Pneumatic 380V
45ton Pneumatic C Frame Punch Press for Metal Sheet Stamping
Metal Single Crank Shaft Pneumatic Punch Machine For Hardware Stamping
High Accuracy C Frame Punch Press 70mm Slider Stroke 3.7kW Motor Power
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1set 30days |
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 | power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China | brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V | dimension(l*w*h) | 1900*1300*3200mm |
| motor power (kw) | 11 | model number | ST-110V |
| weight (t) | 9.6 | key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year | machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided | core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Other |
| Impact force location | 6mm | Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Slider strokes length | 180mm | Die shut height | 360mm |
| Slider adjustment amount | 80mm | Up platform area | 910*470*80mm |
| Down platform area | 1150*600*110mm | Main motor power | 11*4kw*p |
| Slider adjust device | Manual operation | Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Place of Origin | China | Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 | ||
| High Light | High Accuracy Pneumatic Punching Machine ,11kW C Frame Punch Press ,Metal Forming Pneumatic Power Press | ||
| Product Name | Metal Forming Punching Machine |
|---|---|
| Model | ST-110V |
| Impact Force Location | 6mm |
| Slider Strokes Per Minute | 30-60 SPM |
| Slider Stroke Length | 180mm |
| Die Shut Height | 360mm |
| Slider Adjustment Amount | 80mm |
| Upper Platform Area | 910×470×80mm |
| Lower Platform Area | 1150×600×110mm |
| Shank Hole | Ø50 |
| Main Motor Power | 11×4kW×P |
| Slider Adjustment Device | Electric Operation |
| Air Pressure | 6kg/cm² |
| Punch Precision Level | JIS 1 |
| Overall Dimensions | 1900×1300×3200mm |
Dongguan Qiaosen Machinery Co., Ltd, established in 2016, operates from its factory in Jiangsu province with a branch company in Dongguan. Strategically located near Shanghai with convenient transportation access.
Our factory achieved ISO9001:2008 quality management system certification and specializes in hydraulic press machine production. Our product range includes 10-ton to 2000-ton press machines across 8 series with over 100 types, including single column, four column, C-frame, H-frame presses, punching machines, folding machines, and cutting machines.
Our equipment serves diverse industries including aviation, aerospace, automotive, shipbuilding, light appliances, and daily hardware. Our products are recognized for exquisite design, competitive pricing, superior quality, and efficient after-sales service, with distribution across more than 20 domestic provinces and international exports to United States, Japan, Russia, European Union, Southeast Asia, Middle East, and other countries.
Our factory is located in Wuxi, China with a branch company in Dongguan, operating since 2016. We export to Southeast Asia (50%), Middle East (30%), Africa (10%), South Asia (5%), Northern Europe (4%), and Eastern Europe (1%) with 51-100 employees.
We are high-end quality punching machine manufacturers committed to customer satisfaction with our brand.
Typically 25-40 working days after receiving advance payment.
Our technical and quality team provides continuous support as needed.
Yes, we can customize colors to match your production line requirements.
Yes, we can configure interface languages including Spanish, French, and others according to your requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!