| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | 1900*1300*3200mm |
| motor power (kw) | 11 |
| model number | ST-110V |
| weight (t) | 9.6 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Gear, Motor, PLC, Engine, Other |
| Impact force location | 6mm for automatic punching machine |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM for power press machine price |
| Slider strokes length | 180mm for metal sheet punching machine |
| Die shut height | 360mm for junstion box making machine |
| Slider adjustment amount | 80mm for metal press machine |
| Up platform area | 910*470*80mm for automatic punching machine |
| Down platform area | 1150*600*110mm for punching press machine |
| Main motor power | 11*4kw*p for pneumatic punching press machine |
| Slider adjust device | Manual operation |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-110 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
St-25H Eyelet Metal Stamping Press Machine Pneumatic 380V
45ton Pneumatic C Frame Punch Press for Metal Sheet Stamping
Metal Single Crank Shaft Pneumatic Punch Machine For Hardware Stamping
High Accuracy C Frame Punch Press 70mm Slider Stroke 3.7kW Motor Power
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 | Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 | power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China | brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V | dimension(l*w*h) | 1900*1300*3200mm |
| motor power (kw) | 11 | model number | ST-110V |
| weight (t) | 9.6 | key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year | machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided | core components | Bearing, Gear, Motor, PLC, Engine, Other |
| Impact force location | 6mm for automatic punching machine | Slider strokes per minute | 30-60SPM for power press machine price |
| Slider strokes length | 180mm for metal sheet punching machine | Die shut height | 360mm for junstion box making machine |
| Slider adjustment amount | 80mm for metal press machine | Up platform area | 910*470*80mm for automatic punching machine |
| Down platform area | 1150*600*110mm for punching press machine | Main motor power | 11*4kw*p for pneumatic punching press machine |
| Slider adjust device | Manual operation | Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN | Model Number | ST-110 |
| Place of Origin | China | Certification | CE / ISO14001 |
| High Light | Metal Sheet Stamping Machine ,Pneumatic Roll Stamping Machine ,180mm Slide Stroke Roll Stamping Machine | ||
| product name | metal forming punching machine |
|---|---|
| Mode | ST-110V |
| Impact force location | 6mm |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Slider strokes length | 180mm |
| Die shut height | 360mm |
| Slider adjustment amount | 80mm |
| Up platform area | 910*470*80mm |
| Down platform area | 1150*600*110mm |
| Shank hole | ᶲ50 |
| Main motor power | 11*4kw*p |
| Slider adjust device | Electric operation |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Punch precision level | JIS 1 |
| Overall dimension | 1900*1300*3200mm |
Warranty and service:
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Jiangsu province, established in 2016,Closed to shanghaicity and transportation is very convenient, a birth place of creative minds and gifted talents.
Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:2008 quality management system . A factory specialized in the production of hydraulic press machine. Mainly products 10 tons to 2000 tons press machine with 8 series, have more than 100 types, link single column, four column, c frame, h frame and all kinds of press machine, punching machine, folding machine, cutting machine, is used in aviation, space flight, automobile, ship, light appliance, daily used hardware and so on. All along, the company products with exquisite design, reasonable price, excellent quality and efficient after-sales service and technical support, received the affirmation of customers at home and abroad, sell well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and exported to United States, Japan, Russia, European Union, southeast Asia, the Middle East and other countries.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!