| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 200 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| dimension(l*w*h) | 2315*1400*3670 |
| motor power (kw) | 15 |
| model number | ST-60V |
| weight (t) | 16 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Motor, PLC, Other |
| Impact force location | 6mm for metal stamping |
| Slider strokes per minute | 20-50SPM for metal stamping machine |
| Slider strokes length | 200mm for power press macine |
| Die shut height | 460mm for hole punching machine |
| Slider adjustment amount | 100mm for junction box making machine |
| Up platform area | 990*550*90mm for battery case stamping |
| Down platform area | 1250*800*140mm |
| Main motor power | 15*4kw*p |
| Slider adjust device | Manual operation |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-80 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
St-25H Eyelet Metal Stamping Press Machine Pneumatic 380V
45ton Pneumatic C Frame Punch Press for Metal Sheet Stamping
High Accuracy C Frame Punch Press 70mm Slider Stroke 3.7kW Motor Power
Metal Sheet Stamping Parts Pneumatic Roll Stamping Machine 180mm Slide Stroke
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 | Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 200 | power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China | brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 | dimension(l*w*h) | 2315*1400*3670 |
| motor power (kw) | 15 | model number | ST-60V |
| weight (t) | 16 | key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year | machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided | core components | Bearing, Pump, Motor, PLC, Other |
| Impact force location | 6mm for metal stamping | Slider strokes per minute | 20-50SPM for metal stamping machine |
| Slider strokes length | 200mm for power press macine | Die shut height | 460mm for hole punching machine |
| Slider adjustment amount | 100mm for junction box making machine | Up platform area | 990*550*90mm for battery case stamping |
| Down platform area | 1250*800*140mm | Main motor power | 15*4kw*p |
| Slider adjust device | Manual operation | Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN | Model Number | ST-80 |
| Place of Origin | China | Certification | CE / ISO14001 |
| High Light | Crank Shaft Pneumatic Punch Machine ,Hardware Pneumatic Punch Machine ,Hardware Metal Stamping Machine | ||
| product name | punching machine | |
| Mode | ST-160V | ST-160H |
| Impact force location | 6mm | 3mm |
| Slider strokes per minute | 20-50SPM | 40-70SPM |
| Slider strokes length | 200mm | 90mm |
| 460Die shut height | 460mm | 510mm |
| Slider adjustment amount | 100mm | |
| Up platform area | 990*550*90mm | |
| Down platform area | 1250*800*140mm | |
| Shank hole | ᶲ65 | |
| Main motor power | 15*4kw*p | |
| Slider adjust device | Manual operation | |
| Air pressure | 6kg/cm^2 | |
| Punch precision level | JIS 1 | |
| Overall dimension | 2315*1400*3670mm | |
1.The high-strength fuselage structure has small deformation and high precision. 2. OMPI pneumatic dry clutch brake 3.The slider adopts 2corner and 6sided guides 4.The slider guide adopts"high-frequency quenching" and "rail grinding process",which has small wear, high precision,long precision maintenance time and improve service life. 5.Crankshaft is made of high strength alloy 42CrMo, which is 1.3 times stronger than 45 steel 6.The copper sleeve is made of tin phosphor bronze ZQSn10-1,which is 1.5 times stronger than ordinary BC6 brass. 7. Highly sensitive hydraulic overload protection device protects the press and die service life 8.Optional mat (air cushion)
Warranty and service:
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Jiangsu province, established in 2016,Closed to shanghaicity and transportation is very convenient, a birth place of creative minds and gifted talents.
Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:2008 quality management system . A factory specialized in the production of hydraulic press machine. Mainly products 10 tons to 2000 tons press machine with 8 series, have more than 100 types, link single column, four column, c frame, h frame and all kinds of press machine, punching machine, folding machine, cutting machine, is used in aviation, space flight, automobile, ship, light appliance, daily used hardware and so on. All along, the company products with exquisite design, reasonable price, excellent quality and efficient after-sales service and technical support, received the affirmation of customers at home and abroad, sell well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and exported to United States, Japan, Russia, European Union, southeast Asia, the Middle East and other countries.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!