| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China |
| type | Feeder Machine |
| use | Sheet |
| video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided |
| core components | PLC, Bearing, Motor, Pump |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| power(w) | 2HP |
| dimension(l*w*h) | 5150*2258*3398mm |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 4000 |
| Feeding Speed | 16 |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder |
| Keyword | Straightening feeder machine |
| Width of material | 600-1300mm for aa4c alloy wheel straightening machine |
| Thickness of material | 0.5-4.5mm for automatic flattener |
| Max correction speed | 16/min for automatic level machine |
| Main motor | AC22kw for automatic uncoiler metal sheet opening machine |
| Max material weight | 5000kg for level punching machine |
| Coil inside diameter | 508mm for leveler |
| Coil outside diameter | 1400mm for uncoiler |
| Voltage | customized for copper straightening machine |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | HCK4-600S |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 15-25 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| place of origin | Guangdong, China | type | Feeder Machine |
| use | Sheet | video outgoing-inspection | Provided |
| machinery test report | Provided | core components | PLC, Bearing, Motor, Pump |
| brand name | Qiaosen | voltage | 380 |
| power(w) | 2HP | dimension(l*w*h) | 5150*2258*3398mm |
| warranty | 1 Year | key selling points | Easy To Operate |
| weight (kg) | 4000 | Feeding Speed | 16 |
| Item name | Pneumatic & Mechanical Feeding Straightening feeder | Keyword | Straightening feeder machine |
| Width of material | 600-1300mm for aa4c alloy wheel straightening machine | Thickness of material | 0.5-4.5mm for automatic flattener |
| Max correction speed | 16/min for automatic level machine | Main motor | AC22kw for automatic uncoiler metal sheet opening machine |
| Max material weight | 5000kg for level punching machine | Coil inside diameter | 508mm for leveler |
| Coil outside diameter | 1400mm for uncoiler | Voltage | customized for copper straightening machine |
| Brand Name | QIAOSEN | Model Number | HCK4-600S |
| Place of Origin | China | Certification | CE / ISO14001 |
| High Light | Uncoiler Leveling Machine ,Metal Coil Straightening Machine ,Steel Plate Flattening Machine 3in1 | ||
|
Model
|
HCK4-600S
|
HCK4-800S
|
HCK4-1000S
|
HCK4-1300S
|
|||
|
Coil width(mm)
|
70-600
|
70-800
|
70-1000
|
70-1300
|
|||
|
Coil thickness(mm)
|
0.6-6.0
|
|
|
|
|||
|
Max coil weight(kg)
|
5000
|
5000
|
7000
|
10000
|
|||
|
Coil I.D(mm)
|
508
|
|
|
|
|||
|
Coil O.D(mm)
|
1400
|
|
|
|
|||
|
Max speed(mm)
|
16
|
|
|
|
|||
|
Feeding accuracy(mm)
|
±0.15
|
|
|
|
|||
|
Correction roll(mm)
|
Upper 5/lower 4
|
|
|
|
|||
|
Feeding roll(set)
|
1
|
|
|
|
|||
|
Back pressure roll(set)
|
provided
|
|
|
|
|||
|
Feeding line height(mm)
|
1200±100
|
|
|
|
|||
|
Power supply
|
AC220V 50HZ/AC380V 50HZ
|
|
|
|
|||
|
Uncoiler expansion method(mm)
|
hydraulic
|
|
|
|
|||
|
Air pressure(kg/cm^2)
|
5
|
|
|
|
|||
|
Servo motor(kw)
|
AC22
|
|
|
|
|||
|
Uncoiler motor(kw)
|
2.2
|
2.2
|
3.7
|
7.5
|
|||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!