| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-45 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Operationtype | Mechanical/Hydraulic |
| Productname | C Frame Punch Press |
| Throatdepth | 100-300 mm |
| Speed | 30-60 strokes per minute |
| Strokelength | 20-100 mm |
| Motorpower | 1.5-7.5 kW |
| Tablesize | 500x400 mm |
| Maxtonnage | 10-100 tons |
| Safetyfeatures | Emergency stop, Safety guards |
| Controlsystem | Manual / CNC |
| Weight | 1000-3000 kg |
| Material | Steel |
| Voltage | 220V/380V |
| Application | Sheet metal punching |
| Frametype | C Frame |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-45H |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
St-25H Eyelet Metal Stamping Press Machine Pneumatic 380V
45ton Pneumatic C Frame Punch Press for Metal Sheet Stamping
Metal Single Crank Shaft Pneumatic Punch Machine For Hardware Stamping
High Accuracy C Frame Punch Press 70mm Slider Stroke 3.7kW Motor Power
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-45 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| Operationtype | Mechanical/Hydraulic | Productname | C Frame Punch Press |
| Throatdepth | 100-300 mm | Speed | 30-60 strokes per minute |
| Strokelength | 20-100 mm | Motorpower | 1.5-7.5 kW |
| Tablesize | 500x400 mm | Maxtonnage | 10-100 tons |
| Safetyfeatures | Emergency stop, Safety guards | Controlsystem | Manual / CNC |
| Weight | 1000-3000 kg | Material | Steel |
| Voltage | 220V/380V | Application | Sheet metal punching |
| Frametype | C Frame | Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | ST-45H | Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 45TON Pneumatic Press Machine ,Pneumatic C Frame Punch Press ,Metal Sheet Stamping Pneumatic Press Machine | ||
ST-45ton V type punching machine
This 45-ton open single point crank punching machine meets Japanese JIS 1 class standards for safety, energy efficiency, stability, automation, and high precision.
| No | Item | Unit | ST-45 |
|---|---|---|---|
| Mode | V type | H type | ||
| 1 | Punching capability | ton | 45 |
| 2 | Impact force location | mm | 3.2 | 1.6 |
| 3 | Slider strokes per minute | SPM | 40-100 | 110-150 |
| 4 | Slider length | mm | 80 | 50 |
| 5 | Max die shut height | mm | 250 | 265 |
| 6 | Slider adjustment amount | mm | 60 |
| 7 | Up platform area | kN | 560×340×60 |
| 8 | Down platform area | ml | 850×440×80 |
| 9 | Shank hole | mm | Ø38.1 |
| 10 | Main motor power | kw×p | 5.5×4 |
| 11 | Air pressure | kg/cm² | 6 |
| 12 | Punch accuracy grade | JIS 1 | |
| 13 | Slider adjustment device | Manual operation | |
| 14 | Slider center to machine distance | mm | 225 |
| 15 | Platform to floor distance | mm | 790 |
| 16 | Overall dimension | mm | 1575×950×2500 |
| 17 | Punch weight | ton | 3.8 |
| 18 | Die cushion capability | ton | 2.3 |
| 19 | Die cushion stroke | mm | 50 |
| 20 | Die cushion effective area | mm² | 300×230 |
Dongguan Qiaosen Machinery Co., Ltd, established in 2016, operates its own factory in Jiangsu province near Shanghai with convenient transportation access. Our factory was among the first to achieve ISO9001:2008 quality management system certification.
We specialize in hydraulic press machine production, offering 10-ton to 2000-ton press machines across 8 series with over 100 types including single column, four column, C-frame, H-frame presses, punching machines, folding machines, and cutting machines. Our equipment serves aviation, aerospace, automotive, shipbuilding, light appliances, and daily hardware industries.
Our products are recognized for exquisite design, competitive pricing, excellent quality, and efficient after-sales service with technical support. We serve over 20 domestic provinces and export to the United States, Japan, Russia, European Union, Southeast Asia, Middle East, and other countries.
Our factory is located in Wuxi, China with a branch company in Dongguan, operating since 2016. We export to Southeast Asia (50%), Mid East (30%), Africa (10%), South Asia (5%), Northern Europe (4%), and Eastern Europe (1%). Our office employs 51-100 people.
We are a high-end quality punching machine manufacturer committed to customer satisfaction with our brand.
Typically 25 to 40 working days after receiving advance payment.
Our technical and quality team provides continuous support whenever needed.
Yes, we can customize colors to match your production line requirements.
Yes, we can customize languages including Spanish, French, and others according to your requirements.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!