China MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Right Angle Micro-D
  1. China MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Right Angle Micro-D
  2. China MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Right Angle Micro-D
  3. China MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Right Angle Micro-D
MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Right Angle Micro-D
  1. MOQ: 10 pcs
  2. Price: Depending on the quantity
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,D/P,Western Union
Supply Ability 1000000Pcs/Year
Delivery Time 5-8 Days
Packaging Details Carton packaging
Name Micro-D Connector J70A-2F2-031-451-TH
Gender Female
Boday Material Metal
Insulator material PPS
Working temperature -55℃~+125℃
Specification 9/15/21/25/31/37/51/65/69/85Pins
Brand Name ZSX
Model Number J70A-2F2-031-451-TH
Certification ISO9001
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T,D/P,Western Union Supply Ability 1000000Pcs/Year
Delivery Time 5-8 Days Packaging Details Carton packaging
Name Micro-D Connector J70A-2F2-031-451-TH Gender Female
Boday Material Metal Insulator material PPS
Working temperature -55℃~+125℃ Specification 9/15/21/25/31/37/51/65/69/85Pins
Brand Name ZSX Model Number J70A-2F2-031-451-TH
Certification ISO9001 Place of Origin China
High Light Gold-Plated Micro-D Connector31Pin Rectangular Electrical ConnectorRight Angle PCB Socket
MIL-DTL-32139A J70A-2F2-031-451-TH 31Pin Gold-Plated Ultra-Mini Rectangular Right Angle PCB Socket
J70A series is an ultra-micro rectangular electrical connector that complies with GJB7245/ MIL-DTL -32139A. It features 0.635mm pitch twisted wire elastic pins (twist pins), emphasizing high density, miniaturization and high reliability. It is suitable for demanding scenarios such as aerospace, aerospace industry and high-end industry. Support cable-cable, cable-PCB, and PCB-PCB interconnection. High-density miniaturization: 0.635mm pitch, multi-core coverage, significantly saving PCB and overall machine space. Its characteristics are mainly concentrated in the following aspect:
Product display
Product Performance Details
Product model  J70A-2F2-031-451-TH  Contact resistance ≤60 mΩ
Ambient temperature -55℃~+125℃ Insulation resistance ≥5000MΩ 100VDC
Vibration 10Hz~2000Hz 196m/s2 Medium pressure resistance 250V
Termination method R/A PCB welding Mechanical life ≥500 times
Impact 980m/s2 6ms Rated current 1 A