| Description | EDS344-2-016-000 HYDAC Electronic pressure switch Senso Transmitter |
| Stock | 20pcs |
| Payment Terms | Paypal,TT,Western Union |
| Shipping Method | LCL, AIR, FCL, Express |
| Date Code | Newest code |
| Shipping by | DHL/UPS/Fedex |
| Condition | New*Original |
| Warranty | 365days |
| Lead free | Rohs Compliant |
| Lead times | Immediately Shipment |
| Package | Standard |
| Mounting Style | Standard |
View Detail Information
Explore similar products
SKIIP2413GB123-4DUK1070
CSP-3000-400 Switching Power Supplies 3000W 400V 7.5A AC/DC CONVERTER
AG256SL100C3 LQFP-100 14x14 Programmable Logic Device CPLDs FPGAs ROHS
6EP13222BA00 DIN Rail Power Supplies SITOP PSU100S 12V/7A 120/230VAC 12V/7VDC
Product Specification
| Payment Terms | Paypal,TT,Western Union | Shipping Method | LCL, AIR, FCL, Express |
| Date Code | Newest code | Shipping by | DHL/UPS/Fedex |
| Condition | New*Original | Warranty | 365days |
| Lead free | Rohs Compliant | Lead times | Immediately Shipment |
| Package | Standard | Mounting Style | Standard |
EDS344-2-016-000 HYDAC Electronic pressure switch Senso Transmitter
| HYDAC |
| Product Category: |
Pressure Sensor Switch Transmitter
| Pressure Transmitter |
| Model: | EDS 344-2-016-000 |
| Art Nr. | 906274 |
| Pressure Measuring Range: | 0 … 16 bar |
| Signal output: | 1.2mA |
| Connection: | G ¼ , Male Threaded |
| Electrical Connection: | M18, 4 pole binder plug |
| Supply Voltage: | 20 … 32 V DC |
| Fluid Temperature Range: | –40 … 85°C |