| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000 sqm per month |
| Delivery Time | 7-10 working days after receive your payment |
| Packaging Details | flight case, wooden case, carton, it is up to you. |
| Pixel pitch | 4mm |
| Led Type | SMD2727 |
| Display Function | Video/Text/Image |
| Waterproof | IP43 |
| Cabinet material | die catsing aluminum or Iron |
| viewing angle | H:160 V:140 |
| voltage | DC5V |
| brightness | more than 1000cd/㎡ |
| module | 320*160mm |
| cabinet | 640*640mm |
| Brand Name | SCXK |
| Model Number | P4 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/ISO/CB/UL |
| Place of Origin | Shenzhen in China |
View Detail Information
Explore similar products
P3 Indoor Full Color LED Video Wall Display 1R1G1B 3mm Pixel Pitch
P3.91mm Indoor Full Color LED Video Wall Screen 500x500mm Cabinet
P5 Indoor Outdoor SMD Indoor Full Color Full Color LED Display 40000 Pixels/M²
High Quality Full Color LED Display Panel 512x512mm SMD RGB P4 Indoor HD LED
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000 sqm per month |
| Delivery Time | 7-10 working days after receive your payment | Packaging Details | flight case, wooden case, carton, it is up to you. |
| Pixel pitch | 4mm | Led Type | SMD2727 |
| Display Function | Video/Text/Image | Waterproof | IP43 |
| Cabinet material | die catsing aluminum or Iron | viewing angle | H:160 V:140 |
| voltage | DC5V | brightness | more than 1000cd/㎡ |
| module | 320*160mm | cabinet | 640*640mm |
| Brand Name | SCXK | Model Number | P4 |
| Certification | CE/ROHS/FCC/ISO/CB/UL | Place of Origin | Shenzhen in China |
| High Light | indoor led display screen , indoor led billboard | ||
LED displays, also called LED screens, LED video walls, or LED signs, with their unique advantages, have gradually replaced traditional billboards and light boxes. LED display advertising has become a powerful force in the media industry.
Unlike traditional advertising that can only show static pictures, LED displays perfectly combine text, images, video, and sound with high resolution, brightness, and full color. These dynamic displays easily attract attention and create memorable advertising experiences with greater effectiveness.
LED display screens are widely applied in media advertising, transportation, security, real estate, and stage show backgrounds.
| Specification | Indoor SMD P4 |
|---|---|
| Lamp size | 2121 |
| Resolution/mm | 4 |
| Pixel configuration | RGB 3 in 1 |
| Pixel density/pixels/m² | 62500/m² |
| Module resolution | 32x32 |
| Module size/mm | 128x128 |
| View distance | ≥4m |
| Single point brightness adjust | Can be added |
| Single point color adjust | Can be added |
| White balance brightness | >2000cd/㎡ |
| Color temperature | 6500K-9500K |
| Horizontal view angle | 120(degrees) |
| Vertical view angle | 120(degrees) |
| Signal Process bit | 10 or 14 bit |
| Grey process | 1024x1024x1024 16834x16834x16834 65536x65536x65536 |
| Control distances | Internet cable:100m, multimembrane:500m, monofilm:5km |
| Driving mode | Constant driving current |
| Scanning mode | 1/16 |
| Frame rate | 60Hz |
| Refresh frequency | >1200Hz |
| Control mode | Computer synchronous |
| Brightness adjusted range | Manual, automatic operation, stepless continuous adjusted 255 steps. No grey loss |
| Out of control point | <1/10000 |
| Working hours | ≥72hours |
| Mean Time Between Failure | >5000hours |
| Life time | 100000hours |
| Life-all-white(brightness halving) | 50000hours |
| Environment temperature range | Operating temperature range: -20-45℃ Storing temperature range: -30-65℃ |
| Maximum power:/㎡ | <1100W |
| Average power:/㎡ | <280W |
| Self-check technology | LED spot self-check, communications check, power check, temperature monitor(need customization) |
| Remote monitoring | Remote supervision and control, record potential fault, send out warning signs to the operators.(need customization) |
| Software environment | WindowsNT,Windows1999,WindowsXP |
| Luminous point width between centres | Deviation<3% |
| Brightness uniformity | <10% |
| Color uniformity(chromaticity coordinate) | ±0.003 |
| Power supply request | AC85-264V(50Hz-60Hz) |
| Contrast | (3000:1) |
| System protection | Moistureproof,dustproof,high temperature protection,anti-corrosion,anti-burning,anti-static,anti-vibration |
| Humidity(working) | working:10-95% |
| Humidity(storing) | storing:10-95% |
| Items | Details |
|---|---|
| Indoor LED display | P1.5 P2, P2.5, P3, P3.91, P4,P4.81, P5, P6, P10 |
| Outdoor LED display | P2, P2.5, P3, P3, P3.91, P4, P4.81, P5, P6, P8, P10, P12, P16 |
| Specialty displays | Dance floor LED display, DJ LED screen, Transparent LED display |
| Material | Steel, Iron, Die casting aluminum |
| Certificates | CE, FCC, RoHS, CCC, UL |
| Payment terms | 30% deposit before production, 70% balance before shipping T/T Western Union |
| Packing | Standard Export Carton with fully Polyfoam or Pearl Wool Flight case Anti-shaking wooden case |
| Shipping | 5 to 7 working days upon receiving deposit payment |
| After-Sales-Service | Lifetime with professional engineer support for free. Within 5 year, supply spare parts for free if has quality problem (not by man-made damage) |
| Using Range | Shopping mall, bank, bus station, train station, center of downtown, airport, school, factory, bus, taxi, and more |
Wooden case or flight case package are available. Shipping by sea, air or DHL, multiple shipping ways for your choice.
With more than 10 years experience in LED display production, our equipment is regularly updated. Our unique standardized and modular production ensures consistent product quality.
With large scale production capacity and professional production technology, we maintain effective modular production. We continuously promote technical innovation to reduce costs and benefit customers.
We commit to promised delivery dates and implement special procedures like emergency inventory to maintain uninterrupted product supply.
Pre-sales: Your purchasing requirements are highly valued, and we recommend suitable products.
After-sales: We track product usage to continuously improve our products.
Our team will be forever here to offer you full supports!
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Seller
Year Established:
2005
Total Annual:
4800000-5100000
Employee Number:
180~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Shichuangxinke Electronic Co., Ltd. (Shenzhen SCXK Electronic.) was established in 2009 with 5 million yuan registered capital, which is a professional LED display and lighting manufacturer. The company administer Shenzhen Shixin Display Technology Co., Ltd. and Hong Kong Shichuangxin Techn... Shenzhen Shichuangxinke Electronic Co., Ltd. (Shenzhen SCXK Electronic.) was established in 2009 with 5 million yuan registered capital, which is a professional LED display and lighting manufacturer. The company administer Shenzhen Shixin Display Technology Co., Ltd. and Hong Kong Shichuangxin Techn...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!