Products
Manufacturer of a wide range of products which include IP66 Analog Inclinometer with Wide Temperature Range and Fast Response Time for,Electronic 0.01S Reaction Two Axis Inclinometer 20mA Mems Tilt Sensor,12V MEMS Three Axis RS232...
MOQ: 1
Price: $35/Pieces
| Packaging Details | CARTON |
| Supply Ability | 1000 pcs per Month |
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Type | level sensor |
| Product name | Inclinometer |
| Measuring axis | X/Y |
| power supply | DC 9~36V |
| measuring range | within 360 deg |
| Best accuracy | <0.2° |
| Angle resolution | 0.1° |
| Working Temperature | -40°~ +85℃ |
| size | L61*W35*H21mm |
| Response time | 0.05 s |
| Certificate | CE ISO |
| Port | SHENZHEN |
| Model Number | MCA416-232 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | RION |
| Certification | CE |
MOQ: 10 Units
Price: $24/Units >=10 Units
| Packaging Details | 1pcs/ inner box , 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 30000 Unit/Units per Month |
| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 7 DAYS |
| Usage | Level Sensor |
| Theory | MEMS |
| Output | Digital Sensor |
| Measuring axis | Dual axis X, Y |
| Resolution | 0.05deg |
| Zero Temp. Drift | +/-0.02deg |
| Starting time | 0.2S |
| Response time | 0.01S reaction rate |
| Output Rate | 5HZ ~100HZ (optional ) |
| Size | 61*35*21mm |
| Working Temp. | -40 ~85C |
| Output interface | RS232/RS485/TTL , 0-5V /4-20mA (Optional ) |
| Protection | IP67 |
| Port | Shenzhen |
| Model Number | WCA360M |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | RION |
| Certification | CE |
MOQ: 1
Price: $60.00/Pieces 1-99 Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Dimension | 62*54*20mm |
| Weight | 140g |
| Connector | RS232/RS485 |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| resolution | 0.01deg |
| water proof | IP67 |
| Usage | Position Sensor |
| Model Number | TL725D-485 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $60.00/Pieces >=1 Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Usage | Position Sensor |
| Output | Digital Sensor |
| Item | Gyro heading sensor |
| Dimension | 62*54*20mm |
| Weight | 140g |
| Connector | RS232/RS485 |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| Zero bias instability of gyro | 4.0deg/h |
| resolution | 0.01deg |
| water proof | IP67 |
| Port | Shenzhen |
| Model Number | TL725-232 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $224/Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Application | Industrial Automation |
| Item | Gyro heading sensor |
| Dimension | 60 x 59 x 25.5mm |
| Weight | 160g |
| Connector | CAN2.0A/CAN2.0B |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| azimuth accuracy | 0.1deg |
| resolution | 0.01deg |
| water proof | IP67 |
| Model Number | TL740D-CAN |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $60.00/Pieces >=1 Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Usage | Position Sensor |
| Output | Digital Sensor |
| Item | Gyro heading sensor |
| Dimension | 62*54*20mm |
| Weight | 140g |
| Connector | RS232/RS485 |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| Zero bias instability of gyro | 4.0deg/h |
| water proof | IP67 |
| Model Number | TL725D |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $235.00/Pieces >=1 Pieces
| Packaging Details | 1pcs gyro sensor in each inner box , 50pcs /ctn |
| Supply Ability | 30000 Unit/Units per Month Gyro sensor are avaliable |
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Usage | Position Sensor |
| Theory | Capacitance Sensor |
| Output | Digital Sensor |
| Mesuring range | Azimuth Angle (±180) |
| Acquisition bandwidth | >100Hz |
| Resolution | 0.01° |
| Azimuth accuracy | <0.1°/min |
| Nonlinear | 0.1% of FS |
| Max angle rate | ≥300 °/s |
| Starting time | 30s (Static) |
| Input voltage | DC9-36V |
| Working Temp. | -40 ~ +85℃ |
| Storage Temp. | -40 ~ +85℃ |
| Model Number | TL740D-485 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | RION |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $469/Pieces >=1 Pieces
| Packaging Details | Carton |
| Supply Ability | 5000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Measuring axis | X、Y、Z(optional) |
| Bandwidth | >100Hz |
| Resolution | 0.05°/s |
| Output signal | RS232/RS485 |
| Nonlinear | 0.06% of FS |
| Temperature drift | < ±0.1°/sec,/℃ |
| Start time | <1s |
| Input voltage | +9~36V |
| Time Drift | 8°/h |
| Working Temp.(℃) | -40 ~ +80 |
| Model Number | TG632D |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | RION |
| Certification | ISO |
MOQ: 1
Price: $235/Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T, Paypal |
| Delivery Time | 7 days |
| Usage | Position Sensor |
| Theory | Other |
| Output | Digital Sensor |
| Brand | gyroscope |
| Voltage - Supply | 9-36v |
| Output Type | rs232/485 modbus protocol |
| Operating Temperature | -40~ +85deg |
| Frequency | 100hz |
| Output Configuration | digial signal |
| Application | Industrial Automation |
| Item | Gyro heading sensor |
| Dimension | 60 x 59 x 25.5mm |
| Weight | 160g |
| Connector | RS232/RS485 |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| azimuth accuracy | 0.1deg |
| resolution | 0.01deg |
| water proof | IP67 |
| Port | Shenzhen |
| Model Number | TL740 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
MOQ: 1
Price: $235.00/Pieces >=1 Pieces
| Packaging Details | 1pcs/box with sponge inside, 100pcs/ctn |
| Supply Ability | 3000 Piece/Pieces per Month |
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Delivery Time | 7 days for samples |
| Usage | Position Sensor |
| Theory | OTHER |
| Output | Digital Sensor |
| Item | Gyro heading sensor |
| Dimension | 60 x 59 x 25.5mm |
| Weight | 160g |
| Connector | RS232/RS485 |
| Power supply | 9~36v |
| MTBF | >50000 hours/times |
| water proof | IP67 |
| Model Number | TL740 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Rion |
| Certification | CE, ISO |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!