| Model Number | MT16-S1102NL |
| Certification | ISO9001 , RoHS , UL , CE , REACH |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
One Port 16 PINs Discrete Ethernet LAN Transformer For Communication Equipment
Single Port Discrete SMT Ethernet LAN Transformer 10 / 100 Base - T 0 ℃ To 70 ℃
10/100 Base-T 16 Pin Ultra Thin Ethernet LAN Transformer
Dual Phase Ethernet LAN Transformer Toroidal MT5002SD-2
Product Specification
| Payment Terms | T/T , Paypal or L/C | Supply Ability | 300 K Pieces Per Month |
| Delivery Time | Stock or 2 weeks | Packaging Details | Tray / Tape & Reel as your request |
| Series | LAN Transformer | Numbers of Ports | Single Port |
| Coil Structure | Toroidal | Phase | Dual |
| Coil Number | Auto transformer | LAN Transformer Speed | 10/100/1000 Base-t |
| Lan Transformer OCL | 350uh min | Lan Transformer Turns Ratio | 1CT:1CT |
| Brand Name | DGHELING | Model Number | MT16-S1102NL |
| Certification | ISO9001 , RoHS , UL , CE , REACH | Place of Origin | China |
10/100/1000 Base-t Ethernet Magnetics LAN Transformer MT16-S1102NL
| 350uH minmum OCL with 8mA bias current | |
| 1. Current Rating | 1.5 amps |
| 2. Voltage Rating | 125vac |
| 3. Insulation Resistance | 500 MΩmin |
| 4. Contact Resistance | 30 MΩmax |
| 5. Withstanding Voltage | AC 1500V RMS 50Hz or 60Hz 1 min |
| Instertion Loss: | -1.2dB Maximum @100KHz-100MHz |
Return Loss:
-18dB Minimum @1MHz-30MHz |
| -14dB Minimum @30MHz-60MHz | |
| -12dB Minimum @60MHz-80MHz | |
| -10dB Minimum @80MHz-100MHz | |
| Common Mode Rejection: | -33dB Minimum @1MHz-100MHz |
| Cross Talk: | -33dB Minimum @1MHz-100MHz |