| Packaging Details | CTN |
| Warranty | 1 Year |
| Project Solution Capability | graphic design |
| Application | Office Building, Mall, Apartment, Hospital, Hotel |
| Usage | Decoration |
| Size | 6a-27a |
| Port | TIANJIN |
| Brand Name | ROCK |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Insulating Glass Aluminum Spacer Bar Welding Line Window Spacer Bar
1/2 3/8 Double Glazed Window Spacer Bar For Double Glazed Units
Good Straightness Thermal Aluminum Spacer Bar In Double Glazing Anti Rust
No Corrosion No Oxidation Aluminum Spacer Bars For Double Glazed Units
Product Specification
| Packaging Details | CTN | Warranty | 1 Year |
| Project Solution Capability | graphic design | Application | Office Building, Mall, Apartment, Hospital, Hotel |
| Usage | Decoration | Size | 6a-27a |
| Port | TIANJIN | Brand Name | ROCK |
| Place of Origin | China |
Bendable 4-30A High-Frequency Aluminum Spacer Bar for Double Insulating Glass Unit
Product Positioning
Precision seamless welded aluminum spacers specifically engineered for Insulating Glass Unit (IGU) manufacturing, serving as a core component in energy-efficient architectural glass systems. Designed to seamlessly integrate with diverse modern architectural requirements.
Core Characteristics
• Material & Process: Forged from high-purity aluminum alloy to ensure superior structural strength and long-term stability.
• Specifications: Standard 5-meter single-piece length, width range of 5.5-26.5mm, compatible with glass thicknesses of 3-19mm. Fully compliant with EN 1279-5 (EU) and ASTM international standards.
Technical Advantages
Value Commitment
"Choose seamless, forge eternity – Let every window be a timeless crystal-clear landscape." This product combines precision engineering with enduring performance to safeguard both energy efficiency and visual transparency, making it the ideal choice for premium energy-saving window systems.
| product name | Bendable 4-30A High-Frequency Aluminum Spacer Bar for Double Insulating Glass Unit |
| thickness | 0.18-0.3mm |
| Length | 5m |
| Package | carton |
| Weight | Customized |
| Product efficacy | Weather resistance, aging resistance and water resistance |
![]()
![]()
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: Yes we are factory specialized in Bendable 4-30A High-Frequency Aluminum Spacer Bar for Double Insulating Glass Unit producing.
Q: How long is your delivery time on Bendable 4-30A High-Frequency Aluminum Spacer Bar for Double Insulating Glass Unit?
A: Generally it is 15-20, or it will takes more than 20 days to produce according you order quantity .
Q: Do you provide samples for Bendable 4-30A High-Frequency Aluminum Spacer Bar for Double Insulating Glass Unit?
A: Yes, we could offer the sample of it.
Q: What is your terms of payment ?
A: LCL, 100% in advance. FCL 30% T/T in advance ,balance by copy of BL. If you have another question, please feel free to contact us as below:
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
2000000-3000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Site Member
Rock take the lead to adopt the US Thermtool high frequency welding technology , now we have about 25 advanced spacer production lines, more lines will be introduced in future, Rock serves a high-end Aluminum spacer for the insulating glass. Rock now make it headquarter in Beijing. our products a... Rock take the lead to adopt the US Thermtool high frequency welding technology , now we have about 25 advanced spacer production lines, more lines will be introduced in future, Rock serves a high-end Aluminum spacer for the insulating glass. Rock now make it headquarter in Beijing. our products a...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!