| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T |
| Supply Ability | 30000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | 50 pieces per Plastic box |
| Product Name | Tapered bit |
| Key Word | Button bits |
| Diameter | 34mm |
| Allloy teeth | 6/7 |
| Advantage | High Durability |
| Color | Black,and so on |
| Taper | 11 Degree |
| Weight | 0.30-0.45kg |
| Length | 70mm |
| Processing | Heat treated |
| Brand Name | Minetech |
| Model Number | 38mm |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Tungsten Carbide Tapered Rock Drilling Bit with 32-43mm Diameter and 7/11/12
Forging T51 76mm Tungsten Carbide Rock Drilling Bit Impact Resistant
T45 76mm Thread Mine Rock Drilling Bit Tungsten Carbide
Drop Center Thread Rock Button Bits , 1.41kg 64mm T38 Drill Bit
Product Specification
| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T | Supply Ability | 30000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | 50 pieces per Plastic box |
| Product Name | Tapered bit | Key Word | Button bits |
| Diameter | 34mm | Allloy teeth | 6/7 |
| Advantage | High Durability | Color | Black,and so on |
| Taper | 11 Degree | Weight | 0.30-0.45kg |
| Length | 70mm | Processing | Heat treated |
| Brand Name | Minetech | Model Number | 38mm |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | tapered rock drilling bits ,34-38mm mining drill bits ,quarry rock drilling buttons | ||
Tapered Button34 36 38mm 8 Buttons Rock Drilling Bits For Mines And Quarries
Rock Drilling Bits Product Information:
This rock drill bit, specifically developed for small and medium-sized rock drilling equipment, uses high-quality cemented carbide and high-strength alloy steel as its core materials, possessing excellent wear resistance and impact resistance. The product is suitable for various complex construction environments, efficiently completing drilling operations, and is currently widely used in mining, quarrying, tunneling, water conservancy, transportation, geological engineering, and infrastructure stone construction.
Rock Drilling Bits Operating Method:
This series of rock drilling bits features an optimized material design. The main body is made of high-strength alloy, and the working parts are inlaid with high-wear-resistant hard alloy. Copper plates are embedded at the connection between the alloy and the housing to fill the gaps and enhance durability. The overall strength is high and the impact resistance is excellent.
Rock Drilling Bits Specification:
aered
What is the advantage of our tapered drill button bit ?
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Minetech Machinery Technology Co., Ltd is located in Shijiazhuang city, Hebei province. Minetech is specialized in producing and exporting rock drilling tools. We manufacture rock drilling tools, including drilling machine, button bits and drilling rods. Minetech treasure each opp... Hebei Minetech Machinery Technology Co., Ltd is located in Shijiazhuang city, Hebei province. Minetech is specialized in producing and exporting rock drilling tools. We manufacture rock drilling tools, including drilling machine, button bits and drilling rods. Minetech treasure each opp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!