| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T |
| Supply Ability | 30000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days |
| Packaging Details | 50 pieces per Plastic box |
| Product Name | Tapered bit |
| Key Word | Button bits |
| Diameter | 34mm |
| Allloy teeth | 6 |
| Advantage | High Durability |
| Color | Black,and so on |
| Taper | 11 Degree |
| Weight | 0.30-0.40kg |
| Length | 50mm |
| Processing | Heat treated |
| Brand Name | Minetech |
| Model Number | 38mm |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Tungsten Carbide Tapered Rock Drilling Bit with 32-43mm Diameter and 7/11/12
Forging T51 76mm Tungsten Carbide Rock Drilling Bit Impact Resistant
T45 76mm Thread Mine Rock Drilling Bit Tungsten Carbide
Drop Center Thread Rock Button Bits , 1.41kg 64mm T38 Drill Bit
Product Specification
| Payment Terms | Western Union, MoneyGram, T/T | Supply Ability | 30000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days | Packaging Details | 50 pieces per Plastic box |
| Product Name | Tapered bit | Key Word | Button bits |
| Diameter | 34mm | Allloy teeth | 6 |
| Advantage | High Durability | Color | Black,and so on |
| Taper | 11 Degree | Weight | 0.30-0.40kg |
| Length | 50mm | Processing | Heat treated |
| Brand Name | Minetech | Model Number | 38mm |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Hard rock drill bits with button taper ,7-11 degree tapered drill bit ,Rock drilling bit for 6-8 buttons | ||
Hard Rock Drill Bits 7 11 Degree 6 7 8 Button Tapered Dirll Bit
Rock Drilling Bits Product Information:
This drill bit is custom-designed for the operational characteristics of small and medium-sized rock drilling equipment. It is made of high-wear-resistant cemented carbide and high-strength alloy steel, ensuring stable performance and high durability even in complex and harsh construction environments. The product is highly versatile, meeting various drilling requirements and widely used in mining, quarrying, tunneling, water conservancy, transportation, and various infrastructure construction projects.
Rock Drilling Bits Operating Method:
This drill bit efficiently transmits impact and rotary motion to the rock formation. The cemented carbide buttons crush rock under high-frequency impact, and the rugged alloy steel body ensures stable performance. This structure provides fast penetration, high-quality hole forming, and long service life in various rock conditions.
Rock Drilling Bits Specification:
aered
What is the advantage of our tapered drill button bit ?
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Minetech Machinery Technology Co., Ltd is located in Shijiazhuang city, Hebei province. Minetech is specialized in producing and exporting rock drilling tools. We manufacture rock drilling tools, including drilling machine, button bits and drilling rods. Minetech treasure each opp... Hebei Minetech Machinery Technology Co., Ltd is located in Shijiazhuang city, Hebei province. Minetech is specialized in producing and exporting rock drilling tools. We manufacture rock drilling tools, including drilling machine, button bits and drilling rods. Minetech treasure each opp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!