| Supply Ability | 20000 pieces per month |
| Packaging Details | Carton Box or Wooden Box |
| Type | Button drill bit |
| Material | Tungsten Carbide |
| Use | rock drilling |
| Name | D42mm Button drill bits |
| Diameter | 42mm |
| Brand Name | MIROC |
| Model Number | D42mm Button drill bit |
| Place of Origin | China |
| Certification | ISO |
View Detail Information
Explore similar products
R32 / R25 Rock Drilling Tools Tungsten Carbide Drill Bit Shank Pilot Adapter
Retrac Thread Button Bit Rock Drilling Tools 127mm Drop Center for Rock Drill
Hard Rock Drilling Tools , Tungsten Carbide Thread Button Bit
High Footage Speed T45 89mm Rock Drilling Tools Thread Button Bits
Product Specification
| Supply Ability | 20000 pieces per month | Packaging Details | Carton Box or Wooden Box |
| Type | Button drill bit | Material | Tungsten Carbide |
| Use | rock drilling | Name | D42mm Button drill bits |
| Diameter | 42mm | Brand Name | MIROC |
| Model Number | D42mm Button drill bit | Place of Origin | China |
| Certification | ISO | ||
| High Light | industrial drill bits ,milling drill bits | ||
Q7-34mm rock drilling tools tungsten carbide mining drill bit Tapered button bit
High quality tungsten carbide drills bits D42mm button drill bit for rock drilling
The Drill Bits are made from grade hard alloy and special steel, generally matched with the light-duty rock
drill, to drill the rock hole within diameter of 50mm. The drill tools are used in metallurgy mine, geological
exploration, water conservancy construction, electricity, traffic, tunnel, quarry, national defence stone
project etc.
| Product name | Tapered Button Bits |
| Material | Tungsten Carbides |
| Application | Quarrying, small hole drilling |
| Advantage | High Performance |
| Color | Customized |
| Usage | Mining / Quarrying / Tunneling |
| Button Type | Hemispherical/Parabolic/Ballistic / Conical |
![]()
| Small Hole Drilling Tools, Tapered Tools, 7 Degree | |||||||||
| Bit Dia | Button and Size(mm) | Flushing Hole | Weight | Part Number | Product Code | ||||
| mm | inch | Front | Gauge | Angle | Front | Side | kg | ||
| 32 | 1 1/4 | 1x8 | 3x8 | 35° | 1 | 1 | 0.24 | 4148300157 | BS432-7D-22 |
| 36 | 1 3/7 | 1x8 | 3x9 | 40° | 1 | 1 | 0.37 | 4148300161 | BS436-7D-22 |
| 38 | 1 1/2 | 1x8 | 3x9 | 35° | 1 | 1 | 0.37 | 4148300163 | BS438-7D-23 |
| 40 | 1 4/7 | 1x8 | 3x9 | 30° | 1 | 1 | 0.38 | 4148300166 | BS440-7D-23-1 |
| 40 | 1 4/7 | 1x9 | 3x10 | 30° | 1 | 1 | 0.4 | 4148300167 | BS440-7D-23-2 |
| 40 | 1 4/7 | 1x9 | 3x9 | 35° | 1 | 1 | 0.4 | 4148300168 | BS440-7D-23-3 |
| 42 | 1 2/3 | 1x8 | 3x9 | 30° | 1 | 1 | 0.4 | 4148300170 | BS442-7D-23-1 |
| 42 | 1 2/3 | 1x9 | 3x10 | 30° | 1 | 1 | 0.43 | 4148300171 | BS442-7D-23-2 |
| 42 | 1 2/3 | 1x9 | 3x9 | 35° | 1 | 1 | 0.43 | 4148300172 | BS442-7D-23-3 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
KSQ Technologies (Beijing) Co. Ltd. has significant experience and know-how in the supply of materials, components, finished goods, specially designed/engineered equipment, and services from China. The company caters to medium to large scale clients who are doing projects and capit... KSQ Technologies (Beijing) Co. Ltd. has significant experience and know-how in the supply of materials, components, finished goods, specially designed/engineered equipment, and services from China. The company caters to medium to large scale clients who are doing projects and capit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!