| Supply Ability | 3000 |
| Delivery Time | 20-30 |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Type | DRILL BIT |
| Material | Tungsten Carbide and Alloy |
| Weight (KG) | 5.5 |
| Product Name | T45 89mm retrac button bit Color |
| Color | Green,Red,or according to your requirement |
| Productive Process | Forging and Heat-treatment |
| Connection Type | Thread |
| Alloy Type | Spherical/Hemi-Spherical/Parabolic/Conical/Ballistic |
| Skirt Type | Retrac Skirt |
| Condition | New |
| Brand Name | MIROC |
| Model Number | T45 89mm |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
SGS Certified Quarry hard rock drilling Hand Held Rock Drill Y20 Y24 Y26 Y20LY
Hard Rock Drilling Tools , 7 / 11 / 12 Degree Taper Button Bit
Mining Quarry Tunnel Pusher Leg hand held rock drilling equipment hand held rock
500 - 1500mm Drill Rod Spiral Geological High Wear Resistant Friction Welding
Product Specification
| Supply Ability | 3000 | Delivery Time | 20-30 |
| Packaging Details | Wooden cases | Type | DRILL BIT |
| Material | Tungsten Carbide and Alloy | Weight (KG) | 5.5 |
| Product Name | T45 89mm retrac button bit Color | Color | Green,Red,or according to your requirement |
| Productive Process | Forging and Heat-treatment | Connection Type | Thread |
| Alloy Type | Spherical/Hemi-Spherical/Parabolic/Conical/Ballistic | Skirt Type | Retrac Skirt |
| Condition | New | Brand Name | MIROC |
| Model Number | T45 89mm | Certification | ISO |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | 89mm carbide rock drill bit ,retrac thread drill button bit ,forged T45 rock drill bit | ||
| Product Name | Different rock hardness drilling button bit |
| Description | For different rock hardness mining, tunneling, quarrying button bit |
| Material | Alloy steel bar and tungsten carbide bit |
| MOQ | Trial order 1-5pcs |
| Body Type | Normal type and retract type |
| Thread Type | R25, R28, R32, R38, T38, T45, T51, ST58, ST68 |
| Diameter | 32mm-152mm |
| Button Bit Shape | Spherical and Ballistic |
| Face Shape | Flat shape and Drop-center shape |
| Product Name | Bit Diameter (mm) | Bit Diameter (inch) | Carbide Button Front (No. x mm) | Carbide Button Gauge (No. x mm) | Angle | Flushing Hole | Weight (kg) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| T45 Retrac Bit | 70 | 2 3/4 | 3x11, 1x9 | 6x11 | 35° | 3 | 2.5 |
| T45 Retrac Bit | 70 | 2 3/4 | 4x10, 1x10 | 8x11 | 35° | 4 | 2.5 |
| T45 Retrac Bit | 76 | 3 | 4x11 | 8x11 | 40° | 2 | 3.2 |
| T45 Retrac Bit | 76 | 3 | 4x11 | 8x12 | 35° | 2 | 3.2 |
| T45 Retrac Bit | 76 | 3 | 3x11, 1x11 | 6x13 | 35° | 3 | 3.2 |
| T45 Retrac Bit | 76 | 3 | 4x11, 1x11 | 8x11 | 35° | 4 | 3.2 |
| T45 Retrac Bit | 76 | 3 | 4x11, 1x11 | 8x12 | 35° | 4 | 3.2 |
| T45 Retrac Bit | 89 | 3 1/2 | 4x13 | 8x13 | 40° | 2 | 5.4 |
| T45 Retrac Bit | 89 | 3 1/2 | 6x11 | 8x12 | 35° | 2 | 5.4 |
| T45 Retrac Bit | 89 | 3 1/2 | 3x11, 2x11 | 8x13 | 35° | 3 | 5.4 |
| T45 Retrac Bit | 89 | 3 1/2 | 4x11, 1x11 | 8x12 | 35° | 4 | 5.4 |
| T45 Retrac Bit | 89 | 3 1/2 | 4x13, 1x13 | 8x13 | 35° | 4 | 5.4 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
3000000-5000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
KSQ Technologies (Beijing) Co. Ltd. has significant experience and know-how in the supply of materials, components, finished goods, specially designed/engineered equipment, and services from China. The company caters to medium to large scale clients who are doing projects and capit... KSQ Technologies (Beijing) Co. Ltd. has significant experience and know-how in the supply of materials, components, finished goods, specially designed/engineered equipment, and services from China. The company caters to medium to large scale clients who are doing projects and capit...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!