| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1200 tons per month |
| Delivery Time | 15days depend on the quantity |
| Packaging Details | Packaged in bundles or on pallets, secured with straps or steel bands.Loading in 20GP or 40GP,also can load on carrier vessel. |
| Product Name | SPTE Tinplate |
| Grade | SPCC,MR,S08AL SPTE |
| Hardness | T1-T5 |
| Temper | T1-DR9 |
| Thickness | 0.15-0.70mm |
| Width | 600-1250mm |
| Length | 1000-6000mm |
| Tin coating | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 2.8/5.6 |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered |
| Application | Widely used for metal packaging industry. Such as making cans for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing. |
| Brand Name | silk |
| Model Number | SPCC,MR,S08AL SPTE |
| Place of Origin | ShanDong China |
| Certification | ISO TUV SGS |
View Detail Information
Explore similar products
Professional High Quality Printed Tinplate Metal Tin Plate With Cheap Price
T1-T5 Food Grade And Industrial Grade Tinplate Tin Plate Sheet Tinplate Coil
0.21mm-0.38mm Lacquer Tinplate Metal Sheet Printing Electrolytic Bright Finish
2.8/5.6 Flat Steel Tinplate Bright Stone Silver Surface Finished 0.25mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 1200 tons per month |
| Delivery Time | 15days depend on the quantity | Packaging Details | Packaged in bundles or on pallets, secured with straps or steel bands.Loading in 20GP or 40GP,also can load on carrier vessel. |
| Product Name | SPTE Tinplate | Grade | SPCC,MR,S08AL SPTE |
| Hardness | T1-T5 | Temper | T1-DR9 |
| Thickness | 0.15-0.70mm | Width | 600-1250mm |
| Length | 1000-6000mm | Tin coating | 2.8/2.8, 5.6/5.6, 2.8/5.6 |
| Finish | Stone, Bright, gold lacquered | Application | Widely used for metal packaging industry. Such as making cans for food, tea, oil, paints, chemicals, aerosol, gifts, printing. |
| Brand Name | silk | Model Number | SPCC,MR,S08AL SPTE |
| Place of Origin | ShanDong China | Certification | ISO TUV SGS |
| High Light | SPTE tinplate sheet ,Food Grade tinplate sheet ,Lacquer tinplate sheet | ||
|
Thickness
|
0.14- 0.7MM
|
|
Width
|
8 - 1050MM
|
|
Grade
|
Prime
|
|
Annealing
|
BA/CA
|
|
Coating
|
1.1/1.1 2.8/2.8 5.6/5.6
|
|
Temper
|
T1, T2, T3, T4, T5, DR7, DR8
|
|
Surface
|
Stone, Bright, Silver
|
|
Length
|
As require
|
|
Zinc Coating
|
Z30 - 275g//m2, AZ30- 150g//m2
|
|
Surface Treatment
|
Oiled (O), Chromium (C),Phosphating (P), Skinpass
|
|
Standard Seaworthy Export Packing
|
Standard export seaworthy package,or as required.
|
|
Export to
|
North and South America, Europe, South east Asia, Middle East area and Africa.
|
|
Application
|
Food cans, beverage cans, miscellaneous cans, chemical cans (1-18 liter cans), art cans, spray cans, and various bottle and can lids. household electrical appliances, electrical material parts, oil filters, wire sheathing materials.
|
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2016
Total Annual:
12000000-13000000
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-compinfo123 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-compinfo123 p { font-size:... .gtr-container-compinfo123 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-compinfo123 p { font-size:...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!