| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment |
| Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed |
| Controlsystem | PLC Control System |
| Weight | 4T |
| Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Small Corrugated Roof Sheet Machine |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | 30% deposit by T/T in advance and 70% balance after inspection confirmation before shipment | Delivery Time | 45Days |
| Packaging Details | Plastic Film & Steel Wire Fixed | Controlsystem | PLC Control System |
| Weight | 4T | Brand Name | HENGFU |
| Model Number | Small Corrugated Roof Sheet Machine | Place of Origin | CHINA |
| High Light | small corrugated roof sheet machine ,small corrugated roof sheet making machine ,plc control corrugated roof sheet machine | ||
| Product Name | Small Corrugated High-speed Metal Roofing Machine |
| Overall Dimensions | 7000mm × 1300mm × 1400mm |
| Package | Nude |
| Equipment Chassis | 350#H Steel |
| Middle Plate | 16mm Thick |
| Rows | 13 Rows |
| Shaft | 70mm Diameter Solid Shaft, Cylindrical Grinding, Key Insert |
| Wheel Material | 45# Steel |
| Spacer | Thickened Spacer, Surface Sprayed |
| Tie Rod | 35mm Diameter Galvanized Tie Rod |
| Board Output Speed | 30-35 m/min |
| Weight | 4 Tons |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
5 Million-10 Million
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8e9d p { font-size: 14px; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!