| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 30 sets per month |
| Delivery Time | 30days |
| Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by plastic. |
| Product name | Philippines Ribtype Roofing Machine 8 Ribs 5 Ribs 6 Ribs |
| Production Capacity | 7-15M/MIN |
| Thickness Range | 0.3-0.8mm |
| Work Speed | 10-15m/Min |
| Machine Weight | 5000 kg |
| Roller Material | 380V 50Hz 3phases |
| Specification | 6.0m*1.5m*1.9m |
| Feeding width | 1220mm |
| Brand Name | cangzhou fms |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
0.3mm 20m/Min Glazed Tile Roll Forming Machine For Building Material
Monterrey Step 20m/Min Tile Roofing Roll Forming Machine Work Automatically
Customized Color Coated Ce PLC Steel Tile Roll Forming Machine
0.25mm Semicircle Ridge Cap Metal Tile Forming Machine Automatic Plc Control
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 30 sets per month |
| Delivery Time | 30days | Packaging Details | Main machine is nude,the computer control box is packed by plastic. |
| Product name | Philippines Ribtype Roofing Machine 8 Ribs 5 Ribs 6 Ribs | Production Capacity | 7-15M/MIN |
| Thickness Range | 0.3-0.8mm | Work Speed | 10-15m/Min |
| Machine Weight | 5000 kg | Roller Material | 380V 50Hz 3phases |
| Specification | 6.0m*1.5m*1.9m | Feeding width | 1220mm |
| Brand Name | cangzhou fms | Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | gi roof tile roll forming machine ,8ribs roof tile roll forming machine ,5 ribs roof tiles making machine | ||
Philippines Ribtype Roofing Machine 8 Ribs 5 Ribs 6 Ribs
CANGZHOU FAMOUS INTERNATIONAL TRADING CO., LTD. is a professional manufacturer dedicated Color light steel construction, C, Z steel equipment and rolling, bending molding equipment enterprises, with the design and manufacture of various types of steel sheet thickness roll forming production line strength. Pressed tile color steel plate and C, Z purlin products are widely used in various types of large and small industrial plants, warehouses, residential and high-rise buildings.
| GI or color steel | |
| Thickness range | 0.25-0.5mm |
| Main motor power | 5.5kw, AC motor, motor inside of main machine (Brand: Guomao of China) |
| Machine Voltage, Frequency, Phase | 380 V, 50 Hz, 3Phase |
| Roll station | about 18 stations (according the final design) |
| Roller material | SAE1045 chrome plated surface with chrome,CNC |
| Shaft diameter | ¢70mm material: SAE1045 with quenching and tempering |
| Machine roll forming speed | 0-15m/min (not include cutting time) |
| Transmission | by chain, one inch, single line |
Guarantee
1. Guaranteed against malfunctions due to manufacturing defects for1 years after date of purchase except Electrical parts.
2. Repairs will not be performed even during the guarantee period in the follow circumstances
- Damage occurs due to a natural disaster
- Malfunction occurs due to user error
- Malfunction occurs due to modifications
- Malfunction occurs due to further movement or shipment after installation
Payment terms
40% in advance as down payment
60% is paid before the shipment is processed
Delivery
FOB: Tianjin Xingang Port
The Delivery Time: 30 days after the down payment is received.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
1995
Total Annual:
6000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Cangzhou Famous International Trading Co., LTD has been established in 1995 as a professional manufacturers of ROLL FORMING MALCHINE. We use AUTO CAD design software. With more then 20 years of experiences and strict quality control, our products meet International Standard.With highly... Cangzhou Famous International Trading Co., LTD has been established in 1995 as a professional manufacturers of ROLL FORMING MALCHINE. We use AUTO CAD design software. With more then 20 years of experiences and strict quality control, our products meet International Standard.With highly...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!