| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plasti |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 9600*1800*1400mm |
| Weight | 4T-8T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Name | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft material | High Grade No.45 Steel |
| Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Usage | Hidden roof tile |
| Color | Client's Request |
| Port | Tianjin |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Standing seam roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
View Detail Information
Explore similar products
5.5 Kw Metal Roof Standing Seam Roll Forming Machine
Self Snap Lock Roof Tile Standing Seam Roll Forming Machine
Roof Standing Seam Panel Machine
Automatic Standing Seam Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plasti |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Production Capacity | 8-12m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 9600*1800*1400mm |
| Weight | 4T-8T | Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts | Name | Self Lock Standing Seam Roof Tile Roll Forming Machine |
| Raw material | Galvanized Sheet | Thickness | 0.3-0.6mm |
| Control system | PLC(imported Brand) | Shaft material | High Grade No.45 Steel |
| Roller material | Cr12 Steel Quenched | Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Cutting type | Hydraulic Cutting | Usage | Hidden roof tile |
| Color | Client's Request | Port | Tianjin |
| Brand Name | Chaoyi | Model Number | Standing seam roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 | Place of Origin | Hebei, China |
| High Light | automatic standing seam metal roof machine ,760mm standing seam metal roof machine ,820mm standing seam machine | ||
The clip lock standing seam roof roll forming machine is used to make unexposed screw roof sheet.
Firstly, the standing seam roof panels have a concealed fixing or seaming method by turning up the edges of two adjacent panels, and then folding or interlocking them. In this way, the seaming or fixing parts are invisible, and therefore sometimes we called the panels concealed fixing panels!
The material thickness varies from 0.4-0.8mm,in some places such as USA,they use copper as raw material. But some other concealed fix standing seam roofing, likebemo roof sheet are thicker from 0.8-1.2mm.
Process Flow of Roof/Wall Panel Roll forming Machine:
Uncoiler -Feeding -Straightening-Roll Forming -Cutting-Exit Rack
Machine Configurations of Roof/Wall Panel Roll forming Machine:
1.Manual De-coiler or Hydraulic De-coiler 5t (optional)
2.Feeding device
3.Straightenting device
4.Roll Forming Machine
5.Cutting device
6.PLC control system
7.Exit Rack
8.Hydraulic Station
| Type | Standing seam roll forming machine |
| Suitable Raw Material | 0.3-0.8mm, Color steel coil, Galvanized coil, Aluminized zinc coil or as your request |
| Under Frame | 350 H-beam |
| Sidewall | 14 mm |
| Roller | High grade 45# steel, processed by CNC lathe, hardening and tempering, polishing, hard chrome plated 0.05-0.07mm, with keyway |
| Shaft | 70mm, finish turning, cylindrical grinding, with keyway |
| Forming Stations | 22 rows |
| Cutting blade | Cr12Mov, quenching 58-62°, double oil cylinder |
| Chain | 1 inch |
| Main Motor | 5.5kw, Lichao, Shanghai, with reducer |
| PLC | DELTA, TAIWAN |
| Weight | 3.5T |
| Color | As your request |
| Origin | Hebei,China |
| After-sales service | Engineers available to service machinery overseas |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!