| Supply Ability | 20 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000*1500*1000mm |
| Weight | 3-4T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Name | 2019 galvanized steel purlin making machine for sale |
| Control system | Fully Automatic |
| Plc | DETLA |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Cutting blade material | Cr12 Quenched |
| Cutting type | Hydralic Cutting |
| Motor brand | Lichao |
| Application | Building Construction |
| Color | Client's Request |
| Production Capacity | 15-20m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Auto Change Channel Cz Purlin Roll Forming Machine
Light Steel Keel U Z C Purlin Roll Forming Machine
C Z Purlin Profile Cold Roll Forming Machine
Galvanized Steel C Channel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 20 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000*1500*1000mm | Weight | 3-4T |
| Warranty | 2 years | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Name | 2019 galvanized steel purlin making machine for sale | Control system | Fully Automatic |
| Plc | DETLA | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Cutting blade material | Cr12 Quenched |
| Cutting type | Hydralic Cutting | Motor brand | Lichao |
| Application | Building Construction | Color | Client's Request |
| Production Capacity | 15-20m/min | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | Purlin channel rolling machine ,U Purlin channel rolling machine ,U Purlin channel making machine | ||
2019 galvanized steel purlin making machine for sale
Product Description
The wall steel frame roll forming machine through the sequence configuration of multichannel forming mold,make the metal plate line coil/the strip with constant transverse bending,to make a specific section profile of the plastic deformation steel,Angle steel,C Steel,cap payments,high-speed guardrail plate,etc.This unit has the advanced technology mature,reliable equipment and craft,etc.
Specifications
| Model Number | Metal Roof Purlin C Channel Steel Roll Forming Machine |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1500mm*1000mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 80mm |
| Roller material | 45# steel or hard chromium plating |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr 12 High Grade Steel |
| Tile Type | Steel |
| Hydraulic unit power | 15 KW |
| Power(W) | 11 KW |
| Weight | 3-5t |
| Color | As your request |
| Material thickness | 1.5-3.0mm or As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Our service
Designing:
After order confirmation, we start to design the machine, such as the basement, structure, rollers, shafts, power, cutting device, programs and so on.
Making:
The main parts, like rollers and shafts are produced by ourselves. We have several high-precision CNC lathe and other kinds of new machine tools, so that the quality and precision can be controlled.
Assembling:
The machines are assembled by technicians with years of experience, which can help workers improve the production efficiency and machine’s quality.
Testing:
Raw material of different specifications are prepared for testing. And during test, long enough material is used. Because if the material is not long enough, some defects can not be exposed.
Delivery:
Machine will be fixed inside container by steel wire, in order to make sure it won’t move during transportation and avoid any kinds of damage of machine and container.
Main features
1. We can make and design all kinds of roll forming machine according to customer's requests.
2. This is a very perfect and durable equipment. We have more than 20 years experiences.
3. This kind of machine has the best quality and the best price. It has accurate measurement and easy operating.
4. We can design and manufacture the special type machine according to the customers' requirement and we could provide technical guiding, production, installation, debugging and maintenance service to all customers.
5. Our product has been exported to many regions and won high reputation because of the high quality and reasonable price.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!