| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Metal Roof Panel Arc Ridge Cap Machine Price 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PL |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-10m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 6800*1100*1300mm |
| Weight | 3-4T |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Name | roof ridge cape roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Shaft material | High Grade No.45 Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov |
| Usage | ridge cap roll forming machinery |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Arc Roof Steel Tile Making Ridge Cap Roll Forming Machine
Galvanized Roofing Sheet Manufacturing Machine
Ridge Cap Sheet Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Metal Roof Panel Arc Ridge Cap Machine Price 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3.PL |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-10m/min | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 6800*1100*1300mm | Weight | 3-4T |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Name | roof ridge cape roll forming machine |
| Control system | PLC(imported Brand) | Raw material | Galvanized Sheet |
| Thickness | 0.3-0.6mm | Roller material | Cr12 Steel Quenched |
| Shaft material | High Grade No.45 Steel | Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 Mov | Usage | ridge cap roll forming machinery |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | tile Ridge Cap Roll Forming ,roof Ridge Cap Roll Forming ,Ridge Cap roll former | ||
roof ridge cape making roll forming machines for manufacturing roofing tile
Product Discription
We test our machine strictly to make sure every customer get it satisfied. Your profile drawing is welcomed and acceptable. We can also design the roll forming machine as your requirement.
What we can offer is a versatility and meanwhile quality assurance for any panel machines from economic basic production speed to fast panel lines;
We offer a range different panel roll formers for wall, roof, steel decks, step tiles &standing seam profiles.
Specifications
| Condition | New |
| Use | Roof |
| Brand Name | Chaoyi |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Warranty | One year |
| Roller | 14 roller |
| Type | Tile Forming Machine |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Model Number | Chaoyi--Roof ridge cap forming machine |
| Dimension(L*W*H) | 6800mm*1100mm*1300mm |
| Base | 350H steel |
| Dimater of shaft | 70mm |
| Roller material | 45# steel or hard chromium plating |
| Cutting type | Hydraulic cutting type |
| Cutting blade | Cr12 |
| Tile Type | Colored Steel |
| Pump station | 4KW |
| Power(W) | 5.5KW |
| Weight | 3-4t |
| Color | As your request |
| Material thickness | 0.3-0.6mm or As your request |
| Material width | As your request |
| Transmission type | Chain transmission+deceleration motor |
| Automation | Full-automatic |
| Control system | PLC |
| Place of Origin | Hebei, China (Mainland) |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!