| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 50000pcs per month |
| Delivery Time | 7-45 work Days |
| Packaging Details | 60PCS/CTN 37.0X31.5X38CM/CTN |
| Switchable Voltage: | 230V,50Hz |
| Switchable Current: | 6 A (2 A inductive load) |
| Programmability: | Non-Programmable |
| Temperature Range (°C): | 0°C-40°C in 0.1°C |
| Control Temp.Range (°C): | 5°C-35°C in 0.5°C |
| Temp.Meas.Accuracy: | ±1°C (at 20°C) |
| Defrosting Temperature: | +7°C |
| Power Method: | 2 x AAA 1.5V Lithium batteries |
| Dimensions: | 118 x 80 x 26 mm |
| Switch: | HEAT/OFF/COOL MODE Switch |
| Brand Name | OCSTAT |
| Model Number | S2301 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Guangdong,Dongguan |
View Detail Information
Explore similar products
Multistage Programmable 24V Wired Room Thermostat
Temperature Controller Wired Room Riseem Thermostat With Bat - Low Indicator
Non - Programmable Wiring Hvac Thermostat , Digital Fan Coil 2 Wire Programmable
16V Two Wired Room Thermostat Manual Override Mode 119 X 80 X 26 Mm
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 50000pcs per month |
| Delivery Time | 7-45 work Days | Packaging Details | 60PCS/CTN 37.0X31.5X38CM/CTN |
| Switchable Voltage: | 230V,50Hz | Switchable Current: | 6 A (2 A inductive load) |
| Programmability: | Non-Programmable | Temperature Range (°C): | 0°C-40°C in 0.1°C |
| Control Temp.Range (°C): | 5°C-35°C in 0.5°C | Temp.Meas.Accuracy: | ±1°C (at 20°C) |
| Defrosting Temperature: | +7°C | Power Method: | 2 x AAA 1.5V Lithium batteries |
| Dimensions: | 118 x 80 x 26 mm | Switch: | HEAT/OFF/COOL MODE Switch |
| Brand Name | OCSTAT | Model Number | S2301 |
| Certification | CE | Place of Origin | Guangdong,Dongguan |
| High Light | wiring hvac thermostat ,digital air conditioner thermostat | ||
| Model No.: | S2301 |
| Switchable Voltage: | 250 V AC; 50 Hz |
| Switchable Current: | 6 A (2 A inductive load) |
| Programmability: | Non-Programmable |
| Temperature Range (°C): | 0°C-40°C in 0.1°C |
| Control Temp.Range (°C): | 5°C-35°C in 0.5°C |
| Temp.Meas.Accuracy: | ±1°C (at 20°C) |
| Defrosting Temperature: | +7°C |
| Power Method: | 2 x AAA 1.5V Lithium batteries |
| Dimensions: | 118 x 80 x 26 mm |
| Switch: | HEAT/OFF/COOL MODE Switch |
Features:
Our Sevice:
| 1, Over than 10 years oversea market experience |
| 2, Every single product is been tested to make sure the quality before package |
| 3, Have our own factory,the professional engineers meet your custom request |
| 4, A best sale team provide the considerate service |
| 5, We have a long-period cooperation courier with provide you a cheaper freight and fast delivery. |
| 6, Excellent after-service |
FAQ:
| 1. Are you manufacturer? Yes. Our factory is located in the port city—Dongguan, and with more than 4000sqm, we do all the process from Injection to packing by ourselves. |
| 2. Can you do OEM and ODM for us? Yes. We have 12 R&D engineers, and since the comany was set up, we are professional in provide OEM and ODM service. |
| 3. What if I find any defected pcs? We hope to provide you 100% satification,however, should you have any questions about products, please contact us immediately, we will send you the part for your replacement, or we can discuss together for a good solution. |
| 4. What is the leadtime for mass production after sample approved? 20 workdays after sample confired. |
| 5. What is your trading term? And what payment way are accepted? We always do FOB term, and you could make the payment by T/T, Paypal, and west union |
Details Photos:
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2002
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Ocean Controls Limited was founded by an industrial engineer with 15 years experience in the design and manufacturer of top-end electronic room thermostats. We provide OEM/ODM services to worldwide customers, including manufacturing, designing,engineering and tooling. With many years... Ocean Controls Limited was founded by an industrial engineer with 15 years experience in the design and manufacturer of top-end electronic room thermostats. We provide OEM/ODM services to worldwide customers, including manufacturing, designing,engineering and tooling. With many years...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!